Po roce 1989 přibyly další dva, divadlo Trám a Fabrika. Dnes jich však pro kulturu slouží jen pět.

„Počátky spolkového života Svitavanů se váží ke Střelnici. Už před více jak sto sedmdesáti lety se zde konaly plesy i divadelní představení,“ přiblížil historik Radoslav Fikejz ze svitavského muzea. Kromě Střelnice, místo níž dnes stojí stejnojmenná sportovní hala, vzpomínají pamětníci na plesy v zrcadlovém sále Městského dvora nebo v hotelu Slavia. „Příjemné bylo komorní posezení v předsálí Městského dvora. Také ve Slavii bývaly plesy vydařené, přestože parket byl menší,“ vzpomíná Rudolf Šimon, jeden ze spolupořadatelů téměř posledního plesu v hotelu Slavia. Naději na znovuobnovení má Lidové divadlo. Soukromý investor slibuje, že v budově zachová sál včetně galerie a jeviště. Prostory doplní o nové sociální zázemí pro hosty a prostory přísálí. Divadlo má možnost být propojeno s restaurací a klubem v podzemí. „Otevření tohoto objektu plánujeme po dokončení. Doufáme, že ho otevřeme ještě tento rok. Závisí to však na jednání s městem a budoucími provozovateli,“ sdělil za investora Daniel Fusek.

Stavby socialismu

Kongresový sál v Bílém domě využívali ke svým sjezdům straničtí funkcionáři. Po roce 1989 hostil plesy, divadelní představení nebo koncerty. „Jeviště nebylo vybaveno klasickými divadelními tahy. Navíc dvanáct řad křesel stálo na zemi a tudíž diváci ze čtvrté řady už špatně viděli,“ popisuje nevýhody ředitel kulturních služeb Petr Mohr. V této budově chystá současný vlastník školící a vzdělávací centrum pro své potřeby. „Vloni jsme odkoupili od města Svitavy spoluvlastnický podíl na budově. Letos počítáme s dokončením projektové přípravy akce,“ uvedl Marek Vích z Kooperativy.

Část budovy postavené v roce 1988 na Lanškrounské ulici rovněž chátrá. „Okáčko“ je zatím v majetku ministerstva financí. Čeká na soudní projednání dovolání pro porušení občanských práv firmy, která se zabývá pronájmem nemovitostí. Soud rozhodne komu bude budova v hodnotě 17 milionů trvale náležet. Zda se vrátí firmě s americkou účastí, která ji koupila za 450 tisíc korun, a nebo připadne kraji pro potřeby školství. „Bohužel náš provozovatel, Pardubický kraj, se v dohledné době k majetku Fondu dětí a mládeže, zřejmě nedostane. Jelikož budeme čekat několik let na soudní projednání dovolání. Samozřejmě sál bychom uměli dobře využít, tak jako v devadesátých letech, nejen při organizování volného času místních dětí,“ říká Jaroslav Charouz, ředitel DDM Paleta.

Kulturní pořady ve městě se dnes konají především multifunkčním sále Fabriky. Z prostor Jitřenky se alternativní představení přesunula do divadla Trám. Milovníci filmů si vybírají mezi kinosálem a kinokavárnou. Jediný prostor, který slouží původnímu účelu už od roku 1892 je v Otterndorfe­rově domě.

Svitavské sály

Funkční:Kino Vesmír a kinokavárna Galaxie, Divadlo Trám, Fabrika, Otterndorferův dům

Uzavřené:Hotel Slavia,Městský dvůr,OKM,Lidové divadlo

Veřejnosti nepřístupné: Bílý dům, Jitřenka

Zaniklé: Sokolovna v Lánech, Sál (rovněž tělocvična) na ulici Tyrše a Fügnera

Přebudované: Střelnice,Národní dům

Část budovy na Lanškrounské ulici rovněž chátrá (postaveno v roce 1988).


Budova, zatím v majetku Ministerstva financí, čeká na soudní projednání dovolání pro porušení občanských práv firmě PILATE s.r.o. Praha (a Treadstone Investments LLC, USA stát Arkansas). Soud rozhodne komu bude budova trvle náležet, zda se vrátí PILATES s.r.o. Praha, který ji neoprávněně koupil za 450 tis. Kč (hodnota 17 mil.Kč) a nebo připadne Pardubickému kraji pro potřeby školství. "Bohužel náš provozovatel, Pardubický kraj, se v dohledné době k majetku Fondu dětí a mládeže, zřejmě nedostane, jelikož na soudní projednání dovolání budeme čekat několik let.
Samozřejmě sál bychom uměli dobře využít, tak jako v devadesátých letech, nejen při organizování volného času místních dětí," říká Jaroslav Charouz, ředitel DDM Paleta.