Většina nepěstuje zeleninu doma proto, aby ušetřila. Práce na zahrádce je baví a rozdíl mezi tou kupovanou a doma vypěstovanou je velký. „Lidé mají rádi zeleninu ze své zahrádky, i když si mohou koupit mrkev za tři koruny. Jde o ten pocit, že si to vypěstovali sami,“ říká Šárka Romanová z jednoho svitavského květinářství, kam si lidé chodí pro sadbu a semínka. Ti, co mají na zahrádce skleník, už mohou začít s první výsadbou. Nyní se v obchodech již začíná objevovat sadba salátu a také sazeničky košťálovin, květáku a  kedluben.

Sadba a semínka

Důležitá je také příprava na jarní měsíce. Někteří zahrádkáři už začali předpěstovávat. „Sadbu si mimo salátu nekupuji. Vše si pěstuji sama. Od ledna mám doma nasetou papriku. Teď budu sít rajčata a okurky,“ řekla Marie Kolářová ze Svitavska, která má zahrádku v zahrádkářské kolonii. Nyní zaznamenali v obchodech zvýšený zájem o sadbu a semena, ale také zeminu.  „Hodně  se kupuje sazečka. Také zemina na výsevy a perlit. Ten se míchá do substrátu kvůli provzdušnění,“ informovala Šárka Romanová.

Doba, kdy u každého rodinného domku měli lidé záhony s veškerou zeleninou, keře s rybízem, malinami a ovocné stromy, je asi už pryč. Ale podle Romanové zájem o sadbu i semínka je, a to jak ze strany starších lidí, tak i mladých. Za čtvrt kilogramu cibule sazečky žluté zaplatíte v obchodě přibližně sedmnáct korun. Jedna rostlinka salátu vyjde asi na korunu sedmdesát. Za sáček semínek rajčete keříkového zaplatíte od devíti korun, za papriku pětadvacet korun a za mrkev třináct korun.

Trendem posledních let jsou bylinky. I supermarkety nabízí rostliny, které můžete umístit třeba na okenní parapet. „Bylinky si lidé hodně kupují, dekorují si je doma do různých květináčů. Prodává se  hlavně máta nebo šalvěj. Ale také majoránka, ta je aromatičtější, když si vypěstujete doma. A pak samozřejmě pažitka, petrželka kudrnka, bazalka nebo saturejka,“ dodala  Šárka Romanová.

Pěstujete si zeleninu sami?


Alena Hamzová, 36 let
pečovatelka, Svitavy
Máme malou  zahrádku na Sluneční stráni, kde pěstujeme trochu zeleniny, od každého něco. Spíše pro radost. Pěstujeme hlavně ředkvičky, kedlubny, rajčata, cukety i kukuřici. Pak také bylinky do polévky.

Jana Kolaříková, 62 let
důchodkyně, Svitavy
Pěstuji trochu zeleniny na zahrádce. Ale jen v omezeném množství, máme totiž malý byt. Zeleninu pěstujeme, protože nás to baví, vůbec ne proto, abychom ušetřili.