Šestnáct dní strávil Jiří Mužík z Poličky v běžeckých botách na trase do Itálie. Když doběhl v pátek do Benátek, řekl si, že ještě síly má a pokračoval až do San Marina. Celkem uběhl úctyhodných 884,6 kilometru.

„Mám rád výzvy a chtěl jsem si zkusit sáhnout až na dno, co moje tělo zvládne. Myslím, že v neděli se mi to podařilo. Když jsem o půl desáté večer dobíhal k San Marinu, už jsem po těch 80 kilometrech sotva viděl,“ řekl Mužík.

Vstával v pět ráno

Průměrně běhal kolem 55 kilometrů za den, nejkratší trasa přes Alpy měřila 48 kilometrů. „Každý den jsem vstával asi v pět hodin ráno, část trasy jsem dal dopoledne a zbytek jsem dobíhal večer, abych se vyhnul největšímu horku přes poledne,“ podotkl běžec.

Jeho aktivitu sledovali lidé z celé země a přispívali do sbírky pro čtyřletou Patricii, která žije v pěstounské rodině. „Jako malá prodělala Patrička krvácení do mozku a následně poúrazovou dětskou mozkovou obrnu. Nemluví a nechodí,“ popsal Mužíkův kamarád Jan Kolařík, který stojí za projektem Darujeme milion.

„S pěstounskou rodinou navštěvují fyzioterapie u rehabilitační společnosti, přes kterou jsme se k Patričce dostali a díky níž dělá úžasné pokroky. Jelikož je aktuálně u rodiny plné sporťáků, rádi bychom rodině pomocí tohoto běhu pomohli pokrýt náklady na sportovní vozík,“ dodal Kolařík.

Vozík pro Patričku aneb #zhospodydoitalie, transparentní účet 123-7920810227/0100 

Cena vozíku se pohybuje okolo 50 až 70 tisíc korun. Nyní je na účtu zhruba dvojnásobek cílové částky. „Náš plán byl vybrat 60 tisíc korun na vozík. Pěstounská rodina se ale kromě Patricie stará ještě o další děti, takže peníze jim pomohou mimo jiné s rehabilitacemi nemocné holčičky. Setkání s rodinou nás hodně motivovalo,“ uvedl Mužík.

Nebyla to pro něj první sportovní výzva. S kamarády v minulosti dojel na kole na Balaton nebo až do Amsterodamu. Poprvé se ovšem rozhodl dát výzvě přesah a pomoci někomu potřebnému.

Charitativní projekt Darujeme milion vymyslel před lety Jan Kolařík, který chce na dobročinné účely vybrat přes různé aktivity milion korun.

„Mezi naše projekty patřily Longboardem skrz republiku pro Milánka, kdy jsme projeli celou republiku na vlastnoručně navržených elektrických skateboardech a získali pro chlapečka se spinální svalovou atrofií 430 tisíc korun. Máme za sebou také Milión dřepů pro Péťu, kdy jsme ve spolupráci se sportovci a celebritami dřepovali pro malého chlapce, nebo jsem společně s kamarádkou přeběhl republiku ze západu na východ za 10 dní na podporu Káji. Ta utrpěla zranění při autonehodě,“ přiblížil aktivity Kolařík. Jejich projekty podpořili mimo jiné Leoš Mareš, Ben Cristovao, Jakub Kohák nebo Jiří Procházka.