V Pardubicích se tvoří fronty, v ostatních větších městech je situace klidnější. Úředníci očekávají nápor v závěru prosince. „Jsou fronty, které nejsme schopni zvládnout. Úřední doba je do pěti, lidi po konci pracovní doby nevyženeme, ale nevím, proč bychom kvůli neukázněným řidičům měli prodlužovat pracovní dobu. Kdyby to přišlo ze dne na den, tak prosím, ale vědělo se o tom několik let,“ informoval vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

V Chrudimi si ještě nevyměnilo průkazy 3740 řidičů, všechny žádosti do konce roku úředníci rozhodně nestihnou vyřídit. „Máme otevřeno celý týden, ale fronty se zatím nedělají,“ řekl Martin Klimek, vedoucí odboru dopravy chrudimské radnice.

Ve Svitavách zbývá vyměnit kolem 650 řidičských průkazů, což by úředníci zvládli za šest dní, zpracovali by 100 žádostí denně. „Jenže lidé nestojí u okýnka a neprosí o výměnu. Přijdou mezi svátky, to je takový klasický český způsob všechno odkládat,“ posteskl si vedoucí odboru dopravy Miroslav Doseděl.

Větší problémy úředníci neřeší. Občas někdo přijde s propadlým občanským průkazem a musí si nejdřív obstarat nový. Také se stává, že se žadatel podepíše do kolonky a podpis přetáhne mimo rámeček, proto musí tiskopis vyplnit znovu.

V příštím roce přestanou platit řidičské průkazy vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Vydání nového dokladu trvá 20 dní, za poplatek 500 korun lze žádost vyřídit dřív. Pokud řidiči přijdou do 15. prosince, mají ještě šanci, že jim odbor dopravy pardubického magistrátu vydá doklad v letošním roce, dodal Vladimír Bakajsa.

(zr, čtk)