Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Romy máme velké problémy, řekli lidé na veřejném fóru

Moravská Třebová /FOTOGALERIE/ – „Přišel jsem na fórum s problémem, který tíží mladé lidi. Romové nám velmi komplikují život. Kamarádi se bojí chodit do města. Romové nám vyhrožují a bezdůvodně nás napadají,“ říká Daniel, který nechce uvést celé jméno, protože se bojí dalšího útoku.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Co vám chybí? Co vám vadí? Lidé na fóru ve Třebové uvedli mnoho problémů, které by chtěli vyřešit. Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

Žebříček problémů

• Soužití s romskou komunitou
• Špatná dostupnost lékařské péče
• Potřeba nových cyklostezek
• Problém nezaměstnanosti
• Oprava nebo výstavba krytého plaveckého bazénu
• Odlehčovací služba
• Zateplení školských budov
• Kriminalita
• Multifunkční sál
• Digitalizace kina
• Nové plochy pro průmyslovou zónu
• Noclehárna pro osoby bez přístřeší

Právě soužití s Romy považují lidé v Moravské Třebové za největší problém města. A řekli to nahlas na veřejném fóru, které se uskutečnilo ve středu odpoledne.

Daniel není sám, kdo se setkal s agresivitou Romů. „Hlásil jsem to několikrát na policii, ale nic se nevyřešilo. Pomohlo by, kdyby zákony platily pro všechny stejně,“ tvrdí Daniel. Kriminalita a romská problematika je v Moravské Třebové téma, kterému se věnují nejen policisté, ale také radní. „Problémy s Romy řešíme, zabýváme se tím společně s policií a strážníky. Snažíme se je usměrňovat, aby se na veřejnosti chovali slušně. Teď se to trochu zklidnilo, ubylo i krádeží. Někteří byli odsouzeni a jiní si uvědomili, že už to není tak lehké, aby si tolik vyskakovali,“ sdělil Pavel Brettschneider, místostarosta Moravské Třebové. Přesto ale on sám soužití s Romy nepovažuje za ten největší problém ve městě. Ten vidí spíše v dostupnosti zdravotnické péče a také ve vysoké nezaměstnanosti.

Více strážníků

Lidé na veřejném fóru ale uvedli daleko více problémů, které je podle jejich názoru nutné řešit. Mimo jiné by chtěli vidět v ulicích více policistů a strážníků. „O navýšení počtu strážníků jednáme, ale ekonomická situace není nyní jednoduchá,“ podotkl Karel Bláha, velitel Městské policie v Moravské Třebové.

Zejména učitelé zvedali ruce pro opravu krytého bazénu, protože školáci mají povinný kurz plavání. Nechtějí, aby musely děti někam dojíždět. Bazén v Základní škole Palackého je ze sedmdesátých let a nyní už je téměř v havarijním stavu. „Opravu potřebuje strop, střecha, ale především technologie. Pořád tam něco praská a stále opravujeme. Obnovu potřebují také čerpadla, rozvody vody a topení. Ovšem je otázka, kolik peněz chceme do bazénu dát,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Podle něho existují tři varianty, a to oprava, rozšíření a celková přestavba a nebo stavba úplně nového bazénu. „Přestavba stávajícího bazénu by přišla zhruba na dvacet milionů korun, stavba nového počítám tak na šedesát milionů. Zatím jsme se ale nerozhodli, která varianta by byla pro nás nejlepší,“ dodal Václav Mačát.

V první desítce problémů je také vybudování cyklostezek. Jedna zřejmě bude částečně hotová ještě letos, a sice ta kolem Knížecí louky. „Řešíme také výstavbu cyklostezky ze silnice I/35 od kruhového objezdu až k Útěchovu. Je zaměřená, objednáme projekt, ale ještě jednáme s některými vlastníky pozemků. Některé jsme už přesvědčili. Navíc je to také otázka peněz, podáme žádost o dotaci,“ informoval Pavel Brettschneider.

Staré kino

Mezi podněty od lidí také zazněl návrh na zřízení odlehčovací služby pro lidi, kteří se starají o své nemocné a hendikepované příbuzné. Stálicí zůstává chybějící společenský sál minimálně pro tři stovky lidí. O něm se ale diskutuje už roky. „Současný sál pro kulturní akce má kapacitu zhruba sto padesát lidí, což je málo. Představení proto musí být dotovaná, jinak bychom si je nemohli dovolit,“ vysvětlila Libuše Gruntová, ředitelka kulturních služeb. Dobře na tom není ani kino, které je dnes už zastaralé. „Podali jsme žádost o grant na digitalizaci. Potřebujeme zhruba tři a půl milionu korun. Uvidíme, zda dotaci získáme, protože o ni žádá mnoho kin. Pokud bude dotace nízká, rozhodne o realizaci vedení města,“ dodala Libuše Gruntová. Lidé se k problémům vyjádří ještě ve speciální anketě.

Jak to vidí mladí lidé?

„Přišli jsme obhajovat názory naší generace. Chtěli bychom, aby se zlepšila nezaměstnanost. Po střední nebo vysoké škole bychom chtěli ve městě pracovat, máme tu rodiny a přátele. Nechceme odejít pryč. Když tady ale práce nebude, nic jiného nám nezbude. Na možnost zaměstnání se díváme už při výběru střední školy. Když někdo vystuduje speciálně zaměřenou školu, tak v Moravské Třebové nenajde uplatnění. Chtěl bych na elektrotechniku, ale kamarádi třeba i na grafiku. Rozhoduji se, jestli zůstanu ve městě. Nezaměstnanost vidím jako opravdu velký problém.“

MICHAL KRBEC (14 let), ZŠ Palackého Mor. Třebová

Autor: Iveta Nádvorníková

24.2.2012
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Senior se nevrátil z procházky, pátrá po něm policie

Sedmkrát správně? Pouze jediný hráč to svedl, Tomáš Pánik bere prvenství

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Hrozí zhroucení stropu. Bazén při škole musejí zavřít

Moravská Třebová – Zdá se, že bazén při základní škole na Palackého ulici, který ve večerních hodinách využívala i veřejnost, definitivně dosloužil. Podle statika, kterého radnice pověřila prověřením technického stavu bazénu hrozí propadnutí stropu. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vidlatá Seč a Trstěnice

Svitavsko - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky ze Svitavska.

ON-LINE: Ptejte se trenéra svitavských basketbalistů

Svitavy – Lubomír Růžička, kouč Dekstone Turů Svitavy a dosavadní asistent reprezentačního trenéra, odpoví na dotazy čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení