„Rozhodně nelze Květnou srovnávat s Vrběticemi. Režim uskladnění munice je zcela jiný, než ve Vrběticích. Nebude připuštěna jakákoliv manipulace s materiálem," uvedl za hasiče Luděk Prudil.

Poměrně výstižná slova. Transport začal, ale Květná a její představitelé teď budou bojovat také za to, aby nenastal za určitý čas i formální průšvih a manipulace s tím, k čemu se stát, potažmo vláda zavázala. „Po dobu dvou let nám podpora státu jistě vydrží. To už víme. Mezitím zdejší sklady musíme otočit tak, aby tu vzniklo něco trvalejšího," uvedl starosta Květné Petr Škvařil. Myslí tím především to, aby se neopakoval případ z minulosti. Sklady léta fungovaly, armáda je využívala, zaměstnávala desítky lidí přímo z místa i širokého okolí. Jediným rozhodnutím pak vše skončilo. A kdyby se případ Vrbětic odehrál až za dva roky, kdoví, kam by státní složky odvážely munici. Vždyť areál měl být za rok k mání. Podle slibů areál zůstane funkční. Teď je řeč hlavně o tom, zda se v Květné mohou spolehnout na podporu a zachování pracovních míst i při případné budoucí výměně politické reprezentace.

U kormidla jsou teď Škvařilovi spolustraníci. Z hejtmanské židle má oporu v Martinovi Netolickém, premiér Bohuslav Sobotka je pak jeho postojům také nakloněn. Politická přízeň může být za pár let hodně vrtkavá, pokud Češi půjdou trendem posledních voleb a do poslaneckých i vládních lavic pošlou kandidáty jiných partají. „Než dojde k výměně politické reprezentace, měl by se stát skutečně rozhodnout, co s tímto areálem zamýšlí. Jestli tu chce mít další Vrbětice nebo místo, na které se chce spolehnout. Ano, je tu vždy riziko, že se to nemusí povést, ale my uděláme všechno, abychom tomu zamezili," dodal Škvařil. Co tím myslí? Občanskou neposlušnost i petice, o nichž mluvil během prvních jednání s náměstkem Kuchtou o znovuotevření skladů. „Je to jedna z variant," uzavřel starosta.