„Snažíme se památky po našich předcích zachovat a takto masivní opravu bychom z obecního rozpočtu nebyli schopni financovat," poznamenal k důležitosti sponzora starosta Strakova Jan Janypka. Ten si spolupráci obce s mecenášem pochvaluje.

Díky penězům ze soukromého sektoru má kaplička novou střechu a pokud vše půjde, tak budou opravy pokračovat. Zdaleka není vše hotovo, ale přesto si lidé změn všímají a kvitují je. Tvář obce se mění i na dalších místech, i když to není nezbytné.

Před památkou v centru obce je opravený kříž. Zde zažádala obec o peníze z dotace Fondu pro obnovu památek a s pomocí památkového odboru v Litomyšli. „Jako neuvolněný starosta bych však těžko stíhal vše oběhat, musím poděkovat za pomoc našemu mecenášovi, který se postaral i o administrativní část práce," poznamenal starosta Strakova. Střecha kapličky už z veřejných zdrojů placena nebyla stejně jako restaurátorské práce na oltářním obraze.

Rozhodně není všechno hotové a ve Strakově se chystají i na opravu omítek a výměnu oken. Rozhodovat bude dostatek finančních prostředků. Šance však je.
Kromě toho, že je kaplička opravována, tak si starosta Jan Janypka cení toho, že jsou stavební práce vykonávány pod odborným dohledem.

„Dříve to opravovali lidé svépomocí, ale to nebylo ideální. Moc si cením toho, že památky rekonstruujeme odborně a vracíme jim původní vzhled," je spokojen s výsledkem prací starosta Strakova.

Kaple není jedinou památkou, kterou se podařilo v obci opravit. Práce restaurátorů je vidět na soše panny Marie v zatáčce při příjezdu od Litomyšle. Nelze však říci, že vše platí mecenáš. Z obecní kasy se pokouší opravit menší památky a pokud to rozpočet dovolí, tak v tom hodlají pokračovat i v budoucnu.

V kapli se konají i dvakrát ročně bohoslužby a není tedy jen ozdobou obce.