Litomyšlská nemocnice se připojuje k dalším po celé republice s novou službou. Jedná se o online tlumočení pro neslyšící. Získala tak status Bezbariérové nemocnice pro neslyšící.

Po Svitavách jde již o druhou nemocnici v našem okrese, která tuto službu nabízí. Společnost Tichý svět pomáhá neslyšícím vyjít z izolace. Díky Adventním koncertům pořádaným Českou televizí se za peněžité dary nakoupilo více než sto tabletů, díky nimž mohou lékaři a sestry prostřednictvím tlumočníka do znakového jazyka s pacientem snáz komunikovat. „Organizace Tichý svět oslovila sama okresní nemocnice s tím. Protože se ale tabletů podařilo za vybrané peníze pořídit hodně, dostalo šanci zhruba dalších dvacet nemocnic. My jsme se aktivně snažili ho získat a naší žádosti bylo vyhověno," uvedl manažer kvality Adrián Nemšovský. Tlumočnická služba na dálku se dá přirovnat ke komunikaci přes Skype. Další možností, jak službu využít, je zaslání oskenované dokumentace, která se následně přeloží do znakové řeči. Tablet je uložen na chirurgické ambulanci. Je ale k dispozici pacientům i personálu v celé nemocnici. 
V Litomyšli mají tablet zapůjčený zatím na rok. Ještě neměli možnost ho využít s handicapovaným pacientem. „Chceme být připraveni. Kdybychom hospitalizovali neslyšícího pacienta, usnadní nám to velice komunikaci," doplnil Nemšovský.

Celý systém funguje tak, že pacient si vyžádá tlumočení sám nebo o něj požádá personál. Následně se odešla SMS zpráva s žádostí do tlumočnické agentury. Tam je dvacet čtyři hodin denně připravena tlumočnice, která nepřetržitě a bezplatně pomocí webkamery překládá. Sestry byly s používáním tabletu proškoleny a mají k dispozici zkušební provoz aplikace.