„Na městském úřadě by si mohli všimnout, jak žijeme a že je Salvia drahá. Její služba není špatná. Pomohlo by nám ale, kdyby byla levnější," shodují se seniorky ze Svitav. Problémy mají všichni dříve narození Svitavané, kteří potřebují dojet k lékaři, na rehabilitaci či na nákup a nemají někoho, kdo by je odvezl. „Jedna cesta se Salvií stojí dvacet pět korun, stejnou částku zaplatíme za cestu zpět. Další peníze nás stojí telefonáty, kterými si auto přivoláme plus poplatek u lékaře. To už jsme na stovce," spočítala náklady seniorka Blanka. Když někdo musí k lékaři i čtyřikrát do měsíce, peníze z důchodu se jen kutálí. Přáli by si místní dopravu, která by je dovezla jak k lékaři, tak i na nákup třeba do supermarketu. „V okolních městech mají městskou dopravu za pár korun. Nám by stačilo, kdyby město na dopravu Salvii přispělo," míní důchodkyně.

Svitavská radnice každý rok přispívá Salvii na dopravu sto padesáti tisíci korunami. Radní totiž městskou dopravu zřizovat nechtějí.

Doprava pro seniory

Připravují ale jinou službu. „Propočítáváme, na kolik by nás vyšlo seniortaxi, nová služba pro seniory," informoval svitavský starosta David Šimek. Lidem by rozhodně pomohla. „Odvoz by si objednali na dispečinku. Starší šedesáti let by po území města převážela bezplatně, kam by potřebovali," uvedl starosta. Seniortaxi letos ale není zahrnuté do rozpočtu. Mohlo by se s ním počítat nejdříve příští rok.

Před několika lety zavedli příměstskou dopravu v Moravské Třebové a má u lidí kladnou odezvu. „Vyjednali jsme rozšíření zastávek na stávajících linkách ve městě s dopravní společností, která dopravu zajišťuje," uvedl moravskotřebovský starosta Miloš Izák.

Spokojení jsou i v Poličce a Litomyšli. I zde se o městskou dopravu stará dopravce.