„Kroupová přeháňka s bouřkou přišla na území svitavského okresu od jihu,“ prozradila Hana Kadlecová z meteorologické stanice v Nedvězí. Pravidelná měření provádí na tomto místě už dvacet let. Příchod první jarní bouřky na začátku března považuje za málo ojedinělý jev.

„Výskyt bouřky v tomto období je opravdu výjimečný. Za celou dobu, co provádím měření, jsem zaznamenala takovou událost pouze dvakrát,“ podotkla Kadlecová.

První jarní bouře přišla nejen nečekaně brzy, ale měla také nevídaně ničivou sílu. Vítr kácel stromy i sloupy elektrického vedení, jako by šlo o sirky. Se střechami budov si pohrával jako s kusem papíru.

V Litomyšli a Dolním Újezdu padly vichřici za oběť stoleté lípy. V Újezdě strom navíc spadl na dráty elektrického vedení a poškodil zaparkovaný automobil. V části obce nešel ještě v neděli dopoledne proud. V Osíku odnesl vítr střechu zemědělské stodoly a část střechy z budovy zemědělského družstva.

Komplikace vznikaly také na vozovkách. Na silnici I/35 v Litomyšli zasáhl na Sokolovské ulici ulomený smrk projíždějící kamion značky Scania. Škodu na vozidle vyčíslil majitel na 280 tisíc korun.

Až do pozdních nočních hodin zůstala v sobotu uzavřena silnice mezi Pomezím a Stašovem. Zatarasilo ji hned několik stromů. Podobná byla situace v Němčicích, kde stromy zneprůjezdnily tah mezi Českou Třebovou a Litomyšlí.

Bez veřejného osvětlení se musela obejít část Svitav, Březové nad Svitavou a dalších obcí. Po ulicích se válely popelnice, plechy, stržené plakáty, reklamní poutače a spadané větve.

(ref, ik, sik)