Vyzkoušejte: Žena je prý nejkrásnější hodinu po sauně

Jaroslava Neužilová z Litomyšle, Milada Anýžová z Opatovce a Milan Pavliš z Jedlové se účastní naší nové soutěže S Deníkem proti depresi a za relaxací!, kterou jsme vyhlásili společně s relaxačním centrem Savitar v Litomyšli.

Poprvé se sešla trojice ve vířivce a v páře. Tento týden vyrazili účastníci soutěže do sauny. Bylo tam pořádné vedro, dokonce více než devadesát stupňů Celsia, ale také hodně legrace. Všichni se shodli, že rozhodně nejsou v sauně naposledy.

„Úžasné. Do sauny moc nechodím, ale tady je to skvělé. Ve společnosti dvou dam jsem doslova omládl o deset let. V sauně jsme si dali čtyři kola a cítím se fantasticky, uvolněně, paráda. Začínali jsme na sedmdesáti stupních a pozvolna jsme přidávali až na devadesát čtyři. Určitě saunu brzy zopakuji," řekl bezprostředně po pobytu v sauně Milan Pavliš z Jedlové.

Odpočinek i na duši

S rozzářenýma očima vyšla ze sauny také Milada Anýžová z Opatovce. Je spokojená nejen s procedurami, ale také s personálem relaxačního centra. „Člověk si tady odpočine po těle i na duši. Ta hodina v sauně byla skvělá, super, jsem uvolněná a určitě ji ráda zopakuji," tvrdí Milada Anýžová, která si v Savitaru už vybrala další procedury.

Pravidelně chodí do sauny Jaroslava Neužilová z Litomyšle. Jednak ji navštěvuje se „svojí" Mateřskou školou z Benátek a pak také s manželem a rodinou. „Cítím se po sauně vždycky moc dobře. Když jsme byli mladí, tak se říkalo, že žena je nejkrásnější hodinu po sauně. Takže bych do sauny poslala všechny ženy," dodává sympatická ředitelka školky.

Sauna je perfektní prevence. Zima je pro ni ideální doba

V zimě mnoho lidí chodí do sauny. Uvažujete, že si také užijete teplo v sauně? Chcete se cítit stejně uvolnění jako naši soutěžící? Saunování přibližuje ALENA STRÁNÍKOVÁ z centra Savitar v Litomyšli.

Jak působí saunování na organismus. Pro koho je vhodné?

Ozdravné účinky sauny jsou známé odnepaměti.V sauně se uvolňují unavené svaly a vyplavované endorfiny přinášejí úlevu mysli a zklidnění stresovanému mozku. Sauna dokáže uvést duši a tělo do harmonického a rovnovážného stavu, navrací mladost, pomáhá posilovat krevní oběh, zkvalitňuje činnost srdce a oživuje pleť. Pravidelné saunování podporuje odolnost proti virovým infekcím dýchacích cest. Horký vzduch v sauně vyvolává pocení a vylučování škodlivých látek z těla. Otevírá póry, zlepšuje prokrvení, pružnost a vzhled pokožky.

Kdo může do sauny?

Finové říkají každý, kdo do ní dojde. Myslím, že tím myslí lidi zdravé, protože saunu je nutno chápat jako prevenci zdravotních potíží. Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu. Každý, kdo má zdravotní problémy, se musí poradit s lékařem.

Kolik stupňů je pro dospělého člověka ideálních? Jaká teplota je v sauně v Savitar?

V sauně jsou saunová kamna, které vyhřejí místnost na teplotu kolem 60 až 110˚C. Teplota se nastavuje podle přání klientů, jaká teplota komu vyhovuje.Většinou je to kolem 90 až 100˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, jen několik desítek procent. K dokončení saunovacího procesu je nutná i fáze ochlazení, kdy se tělo osvěží studenou vodou a do plic se dostává čerstvý vzduch. K nezbytnému ochlazení slouží ochlazovací bazének či sprchy. Odpočinek po saunování naleznete v relaxační zóně. Lidé mají i možnost dokoupení saunové esence Eukalyptus, který napomáhá hojení ran, má příznivé účinky při migrénách, podporuje koncentraci a čistí vzduch. Alpské byliny, květinovokořeněná vůně, přináší celkovou úlevu organismu. Citron povzbuzuje energii a svěžest těla, osvěžuje a aktivuje. Finská bříza stabilizuje, povzbuzuje, působí na vyrovnanost.

Do sauny chodí také děti ze školky. Co jim to přináší?Jsou pak méně nemocné, odolnější. Se saunováním školek máme zkušenost z loňského roku. Opravdu to funguje, děti začaly opět v letošním roce chodit, protože rodiče i paní učitelky si pochvalují úbytek nemocí.

Jak často by se měl člověk saunovat?

Doporučuje se jednou týdně. Právě v zimním období je ovšem saunování lidskému organismu nejvíce prospěšné, i když z hlediska prevence by se měli lidé saunovat celý rok.

V saune čeká na děti i Křemílek

V saune čeká na děti i Křemílek

Pobyt v sauně  prospívá nejen dospělým lidem, ale také dětem. Do sauny v Savitaru v Litomyšli pravidelně dochází nejen Jaroslava Neužilová z Litomyšle, ale také „její" děti z Mateřské školy v Benátkách, kde pracuje jako ředitelka. Na děti v relaxačním centru čeká Křemílek a Vochomůrka. A pak si už školáčci užívají pobyt v sauně, který střídají s oddechem v odpočívárně. „Je to moc fajn. Dříve jsme chodili do solné jeskyně, ale sauna se nám zdá lepší. Děti se pěkně prohřejí a nejsou tolik nemocné," pochvaluje si saunování dětí Jaroslava Neužilová. Do sauny dojížděly také děti z Litomyšle nebo z Desné.

Příště si užijí soutěžící speciální masáže nahřátými rýžovými měšci

Masáž měšci

Soutěžící Jaroslava, Milada a Milan už mají za sebou dvě procedury. Příští týden uvidíte, jak relaxovali v Savitaru na masáži rýžovými měšci a s lávovými kameny. Ojedinělá masáž rýžovým měšcem má původ ve východní Asii. Je to nezapomenutelný prožitek plný jemných doteků, vůně a tepla. Řadí se mezi masáže regenerační, detoxikační, relaxační, rozmazlující a luxusní. Dokáže uvolnit napětí, zatuhlé svaly a ulevuje bolestem kloubů. Pomáhá zvyšovat celkovou tělesnou i duševní kondici, napomáhá při regeneraci sil, odstraňuje únavu, aktivuje obranný systém těla a nabíjí obrovskou energií. Podívejte se za týden, jak masáž probíhala. Možná vás inspiruje a dopřejete si ji sami nebo uděláte radost netradičním dárkem svým blízkým.