„Setkáváme se s diabetiky čím dál více, a to je celá řada pacientů, která o svém onemocnění neví," řekl na úvod svého vystoupení doktor Martin Haluzík z pražského centra diabetologie. Právě rozšířenost onemocnění inspirovala organizátory, aby na toto téma uspořádali konferenci. „Kolikrát se na cukrovku přijde, až když jsou komplikace. Také přístup k léčbě se rychle mění, stejně jako medicína celkově. Kde jsou doby, kdy se vyvařovaly stříkačky na inzulín," ozřejmila výběr tématu staniční sestra léčebny dlouhodobě nemocných a manažerka interních oborů svitavské nemocnice Věra Stichová. O tom, že vybrala zajímavé a aktuální téma, svědčí zájem posluchačů a posluchaček. Do svitavského kina jich přijelo více jak dvě stě z různých koutů republiky.

Podobné setkání zdravotníků se koná už poosmé. „Tyto konference jsou velmi poutavé. Chodím na ně ráda. Vždy se dozvím něco nového. Konkrétně toto téma mě velmi zajímá, protože pracuji na oddělení psychiatrie. Jako sestra se setkávám s pacienty, kteří mají diabetes a nejsem až tak vzdělaná jako například kolegyně z interny. Z tohoto důvodu mě to velice zajímá," sdělila Martina Blaževská ze svitavské nemocnice. Ta zároveň potvrdila, jak je cukrovka rozšířená.

„U diabetiků jde o úzký vztah mezi lékařem a nemocným. Personál musí pacienta znát, neboť je potřeba ho při léčbě přesvědčit o změně životního stylu. Na mnoho let a mnohdy na celý život. Jedná se tedy o dlouhodobou práci," potvrdila užitečnost přednášek pro zdravotníky z různých oborů náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Markéta Nemšovská ze svitavské nemocnice.

Cukrovkou může onemocnět každý. „Mohou ji mít i kojenci. S věkem se riziko zvětšuje. Může za to genetický potenciál, u starších lidí životní styl. Přejídání, nedostatek pohybu, stres," vysvětlila Věra Stichová. Není tedy na škodu si preventivně zajít na vyšetření, které odhalí onemocnění včas.