Provází denně, včetně pondělků, svátků  a zimy.

Rytíř ve zbroji má program i pro malé výletníky. Děti ocení příběhy, legendy a dobrodružství, které jim rytíř připravil. Školáci se dozvědí příběhy osobností, zejména Boženy Němcové, Aloise Jiráska a Bedřicha Smetany.

Teoretickou školní výuku doplní rytíř o zajímavosti ze života těchto velikánů a dovede je na místo, kde žili a pracovali.

Na trase je připravena dobrodružná hra: Zlý čaroděj unese rytíře a zavře ho do zámeckého sklepení. Děti ho na základě dopisu od rytíře budou hledat a osvobodí ho. Pod záminkou záchrany rytíře děti poznají sochy Olbrama Zoubka, které jsou ve sklepení a které jim připadají jako zkamenělí lidé.

Kromě dobrodružství je rytíř dovede na Neviditelnou věž, na zámek a do malovaného muzea Portmonea.

Muž ve zbroji dospělým zase odhalí tajemství kavárenských dvorků, dovede je do sklepů a starobylých nočních uliček. Svou prostou řečí vypráví příběhy, vodí zájemce po městě a na rameni si nese kuši. Rytíř Toulovec v noci chodí se zapálenou loučí.

„Víte, proč se Litomyšli daří? Proč se jmenuje Litomyšl? Přijďte a prozradím vám to. Mám své město rád a řeknu vám, vše co vím i co nevím. Jen jediné mě zlobí: Když musím uskakovat plechovým vozatajům, kterých je v historickém městě moc. Vratislav z Pernštejna rozkázal vozit hnůj z náměstí za město, protože chtěl mít město pěkné. A teď není statečný člověk ve vedení města, který by tento hnůj vykázal z historické části," hodnotí rytíř Toulovec současný stav města.

Prohlídka je zaměřená více na zážitky než na letopočty. Zájemci se objednávají telefonicky nebo e-mailem.

Kontakty jsou: info@rytirLITOMYSL.cz a telefon: 777 637 888.