Vichřice polámala silné větve vzrostlých stromů, které zasypaly památné místo. „Vypadalo to, že slavnost ani nebudeme moci uspořádat. Naštěstí odborníci z Lukavice stihli vše odstranit za pět dní. S likvidací spouště pomáhali také dobrovolníci z vesnice,“ sdělila starostka Hana Dostálová. Na Růžovém paloučku čeká stromy odborná prohlídka. Minimálně čtyři se musí skácet. „O všem musíme jednat ale s odborníky a památkáři. Park je vysázený zrcadlově a musíme dodržovat výsadbový plán,“ vysvětluje starostka.
Mnohem větší škody ale napáchala vichřice na unikátní břízové aleji, která vede k paloučku. „U silnice zůstala jen torza na zbývajících břízách nebyl dosud provedený bezpečnostní řez. Budeme jednat se správou a údržbou silnic o obnově aleje,“ dodává Dostálová.

Palouček patří mezi nejvíce postižené oblasti na Litomyšlsku. Krajští radní budou v těchto dnech jednat o penězích na odstranění následků bouře. „Mapujeme škody v Pardubickém kraji. Na Růžovém paloučku přijde obnova minimálně na sto tisíc korun. Navrhnu je na přidělení mimořádné dotace,“ slíbil krajský radní Petr Šilar, který má na starosti resort zemědělství a venkov.
Slavnost na Růžovém paloučku se pravidelně koná v červenci už od roku 1991. Dříve tady vystupoval pěvec Eduard Haken. Na Smetanově Litomyšli se ale starostka před lety seznámila s Pavlem Kamasem, který do Újezdce přijel také letos.