Nejžhavější uchazeč o výstavbu nového terminálu na pardubickém letišti odstoupil od svého záměru. Ruská společnost AZA TRADE, která se pro město stala prvním potenciálním strategickým partnerem z několika dalších zájemců, s ním ukončila vyjednávání.

Město s Pardubickým krajem tak bude prozatím náročnou investici připravovat vlastními silami. Náklady na terminál pro odbavení až půl milionu cestujících ročně, jsou odhadovány na 800 až 900 milionů korun.

Nedávná jednání se zahraničními zájemci dosud nedospěla k oboustranné shodě. Ještě počátkem roku přitom radnice uvedla, že do bližšího kola výběru uchazečů se dostala ruská AZA TRADE s americkou společností Odien v těsném závěsu.

Nyní se obě samosprávy, které jsou doposud jedinými akcionáři společnosti EBA, jež zajišťuje civilní provoz na pardubickém letišti, mají vydat vstříc novému terminálu samy. Hlavním impulsem pro toto rozhodnut bylo vyjádření společnosti AZA TRADE, které v minulých dnech adresovala primátorovi města.

„Představitelé společnosti AZA TRADE sdělili, že ukončují další jednání o možném zapojení ruského investora, jehož v České republice zastupují, do výstavby letištního terminálu v Pardubicích. Jako jeden z důvodů svého rozhodnutí společnost AZA TRADE uvedla údajné limitující možnosti rozvoje pardubického letiště,“ řekl pardubický primátor Jaroslav Deml.

Představitelé města a kraje rozhodnutí ruského investora nepovažují za svoji prohru. „My jsme vždy hovořili i o jakési záložní variantě, tedy uskutečňování výstavby terminálu vlastními silami. Proto také běží investiční příprava této stavby, která umožní, aby akcionáři EBA vybudovali nový terminál mezinárodního regionálního letiště podle strategických a rozvojových dokumentů města a kraje,“ doplnil primátor.