Snaží se přitáhnout do regionu co nejvíce turistů. Propagace má ale podle některých lidí velké slabiny. Přitom se v okrese nachází památka UNESCO, litomyšlský zámek. Tu ovšem v návštěvnosti předčil i gotický hrad Svojanov, který si vloni prohlédlo čtyřicet sedm tisíc lidí.

Litomyšlský zámek vede od letošního roku nová kastelánka Jana Sehnalová. Vedení Národního památkového ústavu Pardubice hodlá zapracovat na propagaci renesanční památky, která je na seznamu UNESCO. „Zámek navštíví ročně průměrně čtyřicet tisíc lidí, a to je podle mě málo. Chceme zlepšit prezentaci památky. Například při cestě z Prahy, když jedu po pětatřicítce, tak u silnice není jediná cedule, která turistům oznámí, že je v Litomyšli zámek, který je na seznamu UNESCO,“ sdělil v prosinci Ladislav Kryl, ředitel památkového ústavu v Pardubicích.

Problému si všimli už také lidé a obrátili se na Pardubický kraj. „Zajímalo by mě, jak bude kraj podporovat města a lákat investory. Jen doufám, že peníze nezůstanou pouze v Pardubicích,“ uvedla Jitka Langová. Hejtman Radko Martínek ji ujišťuje, že se tak určitě nestane. „Vytipovali jsme tři oblasti, které by se měly stát centrem cestovního ruchu. Jedná se o Pardubicko, Chrudimsko a Kladruby. Dalšími lokalitami jsou Litomyšl a Moravská Třebová. Třetí oblastí je Králicko. Právě na těchto místech založíme prezentaci Pardubického kraje,“ vysvětlil Radko Martínek.

Ale co chybějící cedule u silnic, které lidi upozorní na zajímavé turistické cíle? I s těmi se počítá. „Litomyšlský zámek je chloubou Pardubického kraje, na což klademe důraz ve všech materiálech. Z evropských peněz bude zřejmě podpořen projekt Klubu českých turistů. Rozmístí další tzv. hnědé informační tabule u silnic prvních tříd. Naším cílem je vybavit celý kraj propagačními poutači a nezapomeneme ani na Litomyšl,“ dodal hejtman Radko Martínek.

O propagaci Litomyšle a zámku by se ale podle hejtmana měly starat především město a Národní památkový ústav.