„Opticky si přilepšíme o 24 milionů korun,“ potvrdil výpočty starosta Městečka Trnávky Václav Neubauer. Upozorňuje však, že se do nákladů promítne vyšší cena za elektřinu a plyn. Město Březová získá za katastr do městské pokladny pouhých 600 tisíc korun. Za změnou rozpočtového určení daní stojí poslanec Radko Martínek, který návrh připravoval s ministerstvem financí. Návrh vychází ze znalosti komunální politiky a z požadavku starostů nejen ve svitavském okrese.

„Motivační prvek nutí obce k vytváření pracovních příležitostí pro živnostníky, protože na jejich rozkvětu závisí i obsah kasy,“ uvedl před půl rokem Radko Martínek. Zachování principu solidarity mezi chudšími a bohatšími regiony a stabilitu finančních systémů územních samospráv považuje za nezbytné. Argumenty stínového ministra pro regionální rozvoj potvrzují daňové příjmy obcí.

Jejich zvýšení pocítí podle poslance spíše malé obce. “Pokud se ale pustí do větší obnovy, narazí na skutečnost, že jsou omezeny některé dotační tituly, na které byli dosud starostové zvyklí,“ kritizuje postoj současné vlády Martínek.

Malé obce ze svého rozpočtu, byť zvýšeného, nejsou schopny financovat opravy škol, kulturních zařízení nebo sportovišť. A to ani v Městečku Trnávce, kde letos přibyly do kasy miliony korun navíc.