V kraji bylo od konce prosince využito již 8600 dávek vakcíny. Každý den je očkováno kolem 800 lidí, připravená kapacita očkovacích center společně s mobilními odběrovými týmy, které začínají hromadně očkovat domovy seniorů, je přitom vysoko přes tisíc. Nejsou ale vakcíny.

„Ve všech městech fungují vždy dva týmy, v Pardubicích tři. Každý denně zvládne 80 očkování, bohužel je málo vakcín. Při současných dodávkách tří plat Pfizeru týdně máme dvě na první a jedno na druhé očkování. Na konci týdne dorazí 600 dávek vakcíny od Moderny, kterými budou mobilní týmy očkovat domovy seniorů a další pobytová zařízení,“ řekl krajský vakcinační koordinátor Pavel Čech.

Kvůli nedostatku vakcín byla pozdržena i výstavba nových očkovacích center v kraji. Původně se měla ode dneška ve všech pěti městech stěhovat do nových prostor mimo provizorní stanoviště pěti krajských nemocnic. Nakonec se to podařilo pouze v Pardubicích, Svitavách a Litomyšli. V Chrudimi a Ústí nad Orlicí nastane přesun až v průběhu února. O měsíc, na 1. duben, bylo ze stejného důvodu rovněž odsunuto zřízení vakcinačních center v dalších 12 městech kraje.

„Jak v Ústí, tak v Chrudimi jsme se nakonec rozhodli pro umístění center v dnes nevyužívaných prostorách nemocnic. Jejich adaptace budou proti plánu nakonec rozsáhlejší, aby po skončení pandemie posloužily i pro jiné zdravotnické účely. Netlačí nás čas, kvůli útlumu neakutní péče se zatím může dál očkovat v dosavadních prostorách,“ uvedl pardubický hejtman Martin Netolický.

V Chrudimi bude centrum na místě bývalé záchranky v budově před nemocnicí, která se dnes zčásti využívá pro testování. V Ústí pak bude sídlit v bývalé onkologii, i zde nyní začíná přestavba. V Litomyšli se ostrý provoz spouští dnes, centrum je nakonec také v areálu tamní nemocnice. Původní záměr vybudovat je mimo nemocnice tak dopadl pouze v Pardubicích, kde od 19. ledna působí v bývalé reálce u krajského úřadu, a ve Svitavách. Tam centrum v budově multifunkčního centra Fabrika funguje od 22. ledna.