Byl to ročník rekordní, neboť do soutěže bylo přihlášeno třicet dva vzorků, což je nejvíce v jeho historii.
A zvláštní byl nejen v tom, že se jeho průběh nesl ve sportovním duchu, ale hlavně tím, že poprvé zvítězila žena… Pravidla posuzování se neměnila, a tak opět rozhodovala o nejlepší pálence sedmičlenná porota ve složení: Iva Petrová, Alois Janků z Moravské Chrastové, nejmladší člen poroty Dominik Mlejnek, Vlastislav Hříbal z Letovic, majitel palírny a tím pádem odborník na slovo vzatý. Dalšími členy byli Marián Selveker, chalupář z Rozhraní, Martin Jelínek a Petr Chladil, oba z Rozhraní.
Horká pálenka
Posuzování šlo porotě od ruky, a tak odpoledne mělo ten správný spád. Soutěžní vzorky posuzovali i diváci v sále, aby si také udělali svůj vlastní úsudek a mohli si vybrat svého favorita. K tomu všemu hrála hudba, hosté mohli opět ochutnat horkou slivovici, dát si dobrý guláš nebo také teplé uzené.
Po zhodnocení všech soutěžních vzorků byly spočítány výsledky a pět nejlepších postoupilo do velkého finále, ve kterém porota ještě jednou pečlivě hodnotila a patřičně obodovala těchto pět finalistů, ze kterých vzešel vítěz. A zde se dostáváme k tomu, jak může sport ovlivnit degustaci. Vzhledem k probíhajícímu finále hokejové extraligy mezi Brnem a Pardubicemi se vedly v sále nejen debaty o úrodě ovoce a kvalitě pálenky, ale také o hokeji. Diváci v sále byli procentně přibližně rozděleni šedesát ku čtyřiceti pro Brno.
Se začátkem druhého kola posuzování začalo také čtvrté finále, a tak museli moderátoři večera informovat i o probíhajícím zápase. Naštěstí začaly branky padat až ve třetí třetině zápasu, tak nikdo o to podstatné nepřišel, protože v té době už bylo po vyhlášení výsledků.
Jednička!
Vítězkou se stala Eva Pokorná. Zajímavostí je, že její soutěžní vzorek měl startovní číslo jedna. Na druhém místě skončil pan Hříbal, který se tak stal nejúspěšnějším účastníkem soutěže. Oba vzorky, které nominoval, postoupily do finále, ten druhý skončil čtvrtý. Bronzovou medaili získal pan Lžíčař z Moravské Chrastové. Na pátém místě skončil pan Hrubý z Moravské Třebové, který bohužel nepřijel, proto mu cenu vyzvedl kolega z práce.
Všichni ocenění dostali dřevěné pamětní medaile, věcné ceny a samozřejmě diplom, první tři ještě poháry. Potom byla vylosována tombola a rozproudila se volná zábava. Ochutnávalo se, fandilo (samostatné nájezdy, které nakonec rozhodly o vítězství Pardubic, přilákaly k televizi drtivou většinu zúčastněných) a samozřejmě se spřádaly plány na další ročník.
Tak si přejme, ať je ten rok úspěšný a to nejen na úrodu ovoce!
STANISLAV BÁRTA