Jaký typ nemovitostí momentálně lidé preferují?
Na otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože je nutné kupující rozdělit na dvě skupiny, a to ti, co chtějí bydlet a ti, co si nemovitost pořizují jako investici a bydlení již mají. U první skupiny je to celkem jedno, záleží na finančních možnostech. U druhé skupiny je nutné rozdělit investice do nemovitostí na krátkodobé a dlouhodobé. U krátkodobých investic s velmi dobrou prodejností jsou jednoznačně preferované menší byty o velikosti 1+1, 2+KK a 1+2. U dlouhodobých investic převažují nezastavěné pozemky s možností zastavění obytnými stavbami a komerčními nemovitostmi.

Preferují lidé spíše pronájem nebo koupi nemovitosti?
V poslední době začíná převažovat zájem o nájemní bydlení nad pořízením vlastní nemovitosti. A vysvětlení je jednoduché, Česká národní banka zpřísnila pravidla pro poskytování hypotéčních úvěrů a tím se pro mnoho potencionálních kupujících stalo pořízení vlastní nemovitosti nedostupným a musí jít do nájmu.

U mladých lidí se často setkáváme s názorem, že stavební pozemky momentálně nejsou. Jaká je podle vás situace s parcelami?
Pokud se zaměřím na okres Svitavy, je to obec od obce jiné. Několik obcí inzeruje stavební parcely pro výstavbu rodinných domů za velmi příznivé ceny. Jejich základní myšlenkou je přilákat mladé rodiny. Ovšem převažuje totální nedostatek připravených pozemků pro výstavbu rezidenčních nemovitostí ve všech městech okresu. A zájem? Když je něčeho málo, je to drahé, z čehož vyplývá, že zájem je prozatím veliký.

Převládá především zájem o města nebo vesnice?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Kdyby byly ve městech připravené stavební pozemky s rozumnou cenou, tak by zájem směřoval do měst. Ale vzhledem k velkým cenovým rozdílům mezi městem a vesnicí, mnoho stavebníků „uteklo“ na vesnici. Z ekonomického hlediska je krátkodobý efekt nižších cen pozemků a mírně i stavebních prací jasný. Ovšem z dlouhodobého hlediska se cenové rozdíly smažou, protože náklady na dojíždění do zaměstnání – a to je v drtivé většině ve městech, za nákupy, divadlem, kinem, zábavou, za lékařem, do škol a podobně – stojí nemalou částku.

Jaká lokalita je v okresu nejžádanější?
Jednoznačně města Litomyšl a Svitavy.

Budou podle vás ceny nemovitostí růst nebo klesat?
Naše realitní kancelář zaznamenala zpomalení až zastavení růstu cen nemovitostí. Pro naše analýzy budoucího vývoje cen nemovitostí se opíráme se o následující fakta. Na navýšení cen nemovitostí působí zejména tyto faktory – jsme součástí eurozóny a v okolních státech, jako je Rakousko a Německo, jsou ceny nemovitostí dvakrát až třikrát vyšší. Za druhé zvyšující se platy v ČR, důvěra ve stabilitu naší ekonomiky, zvyšování cen stavebních prací, zvýšený zájem drobných investorů o nemovitosti, nedostatek připravených stavebních pozemků, nedostatek rezidenčních nemovitostí.

Co tedy působí na vaše odhadované zpomalení růstu ceny?
Na snížení cen nemovitostí působí zejména faktory jako opatření České národní banky, které ztížilo přístup k hypotéčním úvěrům pro mnoho kupujících, obavy z tzv. „přehřátí trhu“ neboli prasknutí realitní bubliny. Dále předpokládáme zvětšení cenových rozdílů mezi městem a vesnicí. Jak je tedy vidět, odpověď není jednoznačná.

Tereza Ryšanová