I letos byla dvorana muzea beznadějně vyprodaná. Akci pro Moravskou Třebovou vymyslel květinář Ladislav Weinlich s manželkou Věrou. Zvou špičkové floristy, kteří předvádějí své umění. Učí tak lidi, aby se pro ně květina nestávala jen povinným darem, ale aby nad ní přemýšleli. Ladislav Weinlich nechce vázat květiny beze smyslu.

Kupují lidé dneska květiny ke všem životním událostem a výročím?

Myslím si, že se to teprve učí, ale celkem rychle. Dokáží si vybrat kvalitní kytku a přemýšlí o nich. Pokud cítí od profesionála rozumný přístup, tak si nechají také poradit. Někdy chtějí rychle, rychle nějakou květinu uvázat, ale pro tyhle zákazníky to dělat nechceme. Chceme květinám dávat další rozměr. Nejvíce se kupují samozřejmě starším lidem, kteří je dokáží ocenit. Ti mladí se k tomu musejí teprve vychovat.

Existuje nějaký trend například ve svatebních kyticích? Které jsou nyní oblíbené?

Trendům zase tolik nepodléháme. Pokud přijde čtyřicetiletá žena, která se poprvé vdává, nebudu jí nutit kulatou kytičku z růžiček. Musím sledovat, aby byla spokojená. Zákazník nemá kolikrát představu a čeká na radu.

Jak správně vybrat květinu pro blízkého člověka?

Florista by měl vědět, jaký je člověk, pro kterého je květina určená, co má rád a podobně. Snažíme se k tomu zákazníky vychovat. Nemusíme se vždy trefit, protože květiny jsou emoce a nálada.

Na show vzpomínali floristé na své životní události. Jakou květinu měla na svatbě vaše manželka?

Jsme spolu deset let a pamatuji si to úplně přesně. Měla červené růže. V té době jsem neměl potuchy, co by měla mít za kytici. Podle typu mojí ženy bych se ale dnes rozhodl zcela stejně.

Jak dlouho se květinářství věnujete profesionálně?

Je to už sedm let. A jako je v životě všechno náhoda, tak i tohle. Původním povoláním jsem totiž železničář. Ale jsem rád, že se to tak stalo a tu šanci jsme chytili. Sice trávíme v práci dost času, ale moc mě to baví. Zatím se za floristu nepovažuji. Chci se k tomu však svou prací dostat.

Je váš byt stále plný květin? A upřednostňujete řezané květiny, nebo hrnkové?

Každou neděli máme doma na stole čerstvou kytici. V bytě se ale nachází i přiměřené množství hrnkových. Málokdo si to uvědomuje, ale květina vás nesmí obtěžovat. Stačí jedna dvě dobře opečovávané. Řezaná květina dá domácnosti úplně jiný rozměr. I naše děti si na to zvykly. Když je nepřinesu,hned se ptají, co se stalo. Neodsuzuji ani květiny v supermarketech, protože učí lidi, aby je kupovali blízkým lidem.

Jaká je vaše oblíbená květina?

Touto otázkou se zabývám. Tu květinu jsem ještě nenašel, stále ji hledám.