O nadcházejícím víkendu začíná nová mistrovská fotbalová sezona také v soutěžích řízených Okresním fotbalovým svazem Svitavy. Jeho předseda ANTONÍN KADLEC říká, že nový ročník je ze strany vedení OFS dobře připraven a sportovní fanoušci se mohou těšit na zajímavé a atraktivní fotbalové boje.

Za pár hodin budou zahájeny první zápasy sezony 2010/2011 v našem okrese. Jaké jsou hlavní novinky?

Podstatná je změna ve III. třídě, která se hlavně z ekonomických důvodů rozdělila na dvě skupiny s devíti respektive deseti účastníky, v podstatě třebovskou a litomyšlsko – poličskou. První tři družstva z obou skupin jdou do baráže o dvě postupová místa do okresního přeboru. Systém baráže bude ještě upřesněn v průběhu podzimní části. Dále je nastaven nový model u soutěží přípravek.

Trochu jsme opomněli na přebor mužů, který se po experimentu se šestnácti účastníky vrací k tradičním čtrnácti. Proč k tomu došlo?

Myslím si, že těch čtrnáct je ideální stav a pro nás nejlepší varianta. Hlavně to pomůže plynulosti soutěže, není nutných tolik termínů, nebude tolik dohrávek v případě nepřízně počasí. Víme, že hlavně na Poličsku, pokud se začíná na jaře v březnu, skoro pravidelně se tam hrát nedá.

A co sportovní hledisko? Pomůže podle vašeho názoru snížení počtu startujících celků úrovni přeboru?

Věřím, že soutěž se malinko zkvalitní. Trénovanost i v okresním přeboru na nějaké úrovni musí být. Mužstva, která tam jsou, budou předvádět výkony odpovídající okresu. Očekávám vyrovnaný ročník, vyrovnanější než vloni, kdy se Sebranice profilovaly po celou dobu jako nejlepší mančaft. Jmenovat nikoho nebudu, to si netroufám, ale řekl bych, že oddíly, jež se ve špici pohybovaly v minulé sezoně, v ní budou opět.

Ke III. třídě hrané ve dvou skupinách: Bude to systém, který přetrvá delší dobu, nebo se pro další sezonu bude opět hledat něco jiného?

Nyní vyzkoušíme dvě skupiny, protože převážila ekonomika. Po sportovní stránce je možné, že áčko bude trochu silnější, ale znovu opakuji, že jsme zohlednili především ekonomickou stránku, jelikož kluby shánějí finance těžko a cestovné je vysoká položka. Neberu to ovšem jako systém nastavený na dobu nějakých deseti patnácti let, ale jestliže se osvědčí, budeme v něm pokračovat. Pokud se ukáže, že není přínosem, nebráním se třeba tomu, že by se vytvořila IV. třída. Ale to nám ukáže čas a průběh samotné soutěže. Nakonec příští rok na podzim budou volby do orgánů OFS a nový výkonný výbor si může zaujmout vlastní stanovisko.

Jde mi o to, jestli zase nemohou nastat tahanice, pokud se o systému soutěží pro další ročník bude rozhodovat v zimní přestávce.

V Rozpise soutěží OFS Svitavy je všechno jasně dané a bude to dodrženo. V případě, že budou jakékoli změny, které nejsou obsaženy v rozpise, budou včas zveřejněny, aby oddíly mohly reagovat. Určitě nedojde k tomu, že se bude něco dělat na poslední chvíli.

Rozhodně negativní je snížení počtu účastníků v okresních soutěžích dorostenců a žactva ve velkém fotbale. Co říkáte tomuto trendu?

To je pro mě velké zklamání, hlavně u oddílů, které žádnou mládež vůbec nepřihlásily. Nevím proč, děti tam určitě mají, možná chybí funkcionáři, ale je to škoda, zejména pro ty oddíly samé. Na druhou stranu musím říci, že se nám dobře rozjely přípravky, účastníků soutěže je mnohem více. Jsou zde oddíly, které v této kategorii pracují na dobré úrovni. Kde je chuť, tak se s dětmi pracuje, kde chuť není, tam se mládež zruší a hraje se jen s muži. To není řešení.

Tradičním tématem jsou rozhodčí, kterých nemáme na Svitavsku mnoho a musejí zvládnout velkou porci zápasů. Jak hodnotíte situaci zde?

Za loňskou sezonu jsem nezaznamenal, že by docházelo k výraznému ovlivňování zápasů ze strany rozhodčích. Navštěvuji fotbaly každý víkend a mohu říci, že máme rozhodčí, kteří na úroveň okresu stačí. Nemůžeme chtít od rozhodčího na okresní úrovni, aby podával výkony jako ligový, stejně jako to nechceme po hráčích. Samozřejmě rozhodčích není nikdy dost, loni se podařilo získat některé z mládežnických kategorií, tomu jsem hodně rád.

Další nedílnou součástí okresního fotbalového života je disciplinárka. Tady, předpokládám, přes léto k ničemu převratnému nedošlo?

Všechno zůstává jako v loňské sezoně beze změn. Jen je potřeba upozornit, že tresty udělené na jaře se převádějí do nového ročníku. Jak jsem totiž zjistil, tak některým lidem tohle není vůbec známo.

Pokud jsme mohli mít z něčeho radost, tak z úspěchů okresních výběrů mládeže. Co je čeká v blízké době?

Je to náš výstavní štít, vždyť výběry se umístily na předních pozicích v rámci kraje, reprezentovaly nás i na celostátní úrovni. V září hostíme turnaj okresních výběrů my v Moravské Třebové a budeme se snažit výsledky obhájit. Perspektiva jak funkcionářská, tak trenérská i hráčská tady je, spokojenost je velká.

Vaše osobní očekávání a přání před sezonou, která v sobotu odstartuje?

Ano, o víkendu to vypukne. Zase bude o čem hovořit, protože fotbal je fenomén. I diváci si cestu do hledišť jistě najdou, třeba ve zmíněné III. třídě bude k vidění řada derby. Snad se budou dobře bavit.