Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus. Tyto věty provází začátek každého dílu televizního seriálu Cirkus Humberto. K takovým lidem patří i Hynek Navrátil, současný ředitel výše jmenovaného cirkusu, který nyní hostuje ve Svitavách.

Cirkus má dlouholetou tradici. Kolik máte v současné době zvířat?

Přivezli jsme jich zhruba sedmdesát. Z toho máme dvanáct lvů, kteří jsou z našeho chovu. Nyní drezúru doplňujeme mladými kusy. Vlastní chov lvů máme sedmnáct let, ale můj bratr se lvy vystupuje již čtvrt století. Oba jsme vyučení chovatelé cizokrajných zvířat, a tak se dá říct, že naše povolání je zároveň koníček.

Cirkus Humberto, jak ho lidé znají z literárního a televizního zpracování, býval takovým rodinným podnikem. Je tomu podobně i dnes?

Cirkusy obecně jsou takovými rodinnými podniky. Na chodu se podílí, kromě zaměstnanců, naše dvě rodiny. Moje a bratrova. Všichni, včetně manželek i dětí musí přiložit ruku k dílu, abychom mohli angažovat špičkové zahraniční artisty. Mnohem horší než angažovat umělce, je sehnat dobré řidiče.

Láska k cirkusu se prý dědí.

Moje a bratrovy děti jsou již šestou generací, která vystupuje v manéži. Je nás zde devět Navrátilů, takže pošťákům občas trvá, než najdou toho pravého. Ale, že by cirkus nenašli, to se nestalo.

Nyní jsou sice prázdniny, ale jak řešíte během školního roku školní docházku?

V současné době je to díky internetu a individuálním vzdělávacím plánům mnohem jednodušší. Školou povinná je v našem cirkuse třináctiletá Maruška. Úkoly posílá do školy mailem, a pak dělá několikrát za rok zkoušky. Když jsem byl dítě já, tak jsme chodili do školy v tom městě, kam jsme zrovna přijeli. Ostatní pak byli většinou napřed nebo pozadu, takže jsme učivo složitě doháněli přes zimu.

K návštěvám cirkusů města přistupují různě. Máte ve Svitavách dobré podmínky?

Ideálním místem pro cirkus je louka nedaleko od centra. Důležitá je rovněž možnost připojení vody a elektřiny. Pokud ale chybí zájem zastupitelů, což o Svitavách neplatí, raději do města ani nepřijedeme. Kolikrát nám ani nedovolí vyvěsit plakáty nebo si účtují vysokou cenu za využití pozemku. Příště už do takového města raději ani nezamíříme.