„Zaměstnavatel spoléhá na to, že v okolí je nedostatek srovnatelně placených míst,“ začíná dopis zdravotní sestry, která si přeje zůstat v anonymitě. Tvrdí, že hodně žen má malé děti, tudíž je pro ně problematické dojíždět za prací, nebo jsou ve věku blízkém důchodovému. „V podstatě celý život jsme pracovaly v oboru, kde jsme nechaly své zdraví. Orientace na jinou práci by pro mnohé byla problematická,“ říká. Od 1. října 2007 došlo k přeměně zařízení na akciovou společnost. Vedení Svitavské nemocnice, a. s., i krajský radní Josef Janeček od té doby prezentují, jak upravili platy zaměstnanců, jak je motivují, a pochvalují si úspory. Opak je však pravdou.

Ve státním sektoru byla výše mzdy stanovena tabulkami a každoročně plat zohledňoval vývoj inflace. „U nás nastavila společnost mzdy tak, že došlo ke snížení odměny o deset procent, “ nastínila žena, jak se ony motivující platy projevily u většiny sester. Těchto deset procent zaměstnavatel slíbil ve formě nenárokových odměn. Čtvrtletní odměny si zaměstnanec zaslouží plněním určitých požadavků. Například řádným vedením dokumentace nebo nepřekračováním maximálních limitů spotřeby zdravotnického materiálu. Roční jsou závislé na celkovém hospodářském výsledku nemocnice.

Zaměstnancům ve směnách byl snížen příplatek za noční směny z původních 20 procent na polovinu a za víkendové směny z 25 procent na deset. To sice v podnikatelské sféře není v rozporu se zákonem, ale vzhledem k počtu placených služeb došlo k dalšímu snížení platů přibližně o tři až pět tisíc korun už ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Toto snížení se promítne i letos do výpočtu platů. V důsledku toho bude propad ještě markantnější.
Příplatky za směnnost nebo rizikové prostředí představují částku v rozmezí 200 až 800 korun. Již nyní, v závislosti na původním zařazení do tabulek a na počtu odpracovaných, placených směn, došlo k poklesu mezd přibližně o šest tisíc korun měsíčně. To vše v době, kdy se předpokládané procento inflace pohybuje okolo šesti procent. V rámci úspor byl dále zaměstnavatelem zrušen příspěvek 300 korun na penzijní připojištění. Došlo rovněž ke zdražení obědů.

Všichni víme, že zdravotnictví není výdělečný obor, protože má svá specifika. Vstupy jsou stále dražší stejně jako moderní přístroje. „Ale řešit problémy převážně na úkor zaměstnanců může být krátkozraké stejně jako spoléhat se, že nikdo se neodváží odejít z relativně dobře placené práce,“ poukazuje na zhoršující se systém zdravotní sestra. Vedení podle sestřičky podceňuje lidský potenciál a nestará se o o atmosféru na pracovišti. Odráží se to v nezájmu pracovníků o růst své firmy.
„Vzhledem k tomu, že se od Vánoc snažíme vyjednat výhodnější proplácení směnových a víkendových příplatků, zjišťovaly jsme si, o kolik peněz přicházíme. A vedení nevěří, že by k takovému poklesu došlo,“ shrnuje výsledky předběžného jednání ředitele Pavla Havíře s odbory.