Na srpen před třemi lety rybáři ve Svitavách nikdy nezapomenou. Z vody tehdy vytahali tisíce uhynulých ryb. Sinice to léto „vysály“ z rybníku kyslík a k tragédii přispěla i velká vedra. Hned poté město zahájilo kroky, aby se nic podobného už neopakovalo. K rybníku však nenajela těžká technika, aby vytěžila silné nánosy bahna. Ke slovu se dostali odborníci a Svitavy využily na Rosničce v České republice ojedinělou biologickou cestu. Tu by město využilo, i kdyby k úhynu ryb nedošlo. „Na biologickém procesu jsme pracovali už rok předtím. Připravoval se, ale je pravda, že něco to urychlilo. Když zmizely ryby, mohlo se vše nastartovat dříve,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Město spolupracuje s předním evropským odborníkem na sinice Bohuslavem Maršálkem. „Profesor Maršálek nás naučil využívat vodní rostliny a další metody. Máme na Rosničce plující ostrůvky, dřeviny u rybníku, instalovali jsme provzdušňovací zařízení. Bakterie, které aplikujeme do vody, mají přispět k redukci sedimentu na dně rybníku,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.

Rybník Rosnička u Svitav.
Rosnička dostala speciání bakterie

Sediment se vyskytuje v každé vodní nádrži, ale kromě jiného obsahuje také fosfor. Ten pomáhá k rozvoji sinic. Letos odborníci porovnali měření s výsledky z roku 2018 a ukázalo se, že biologická cesta bylo správné řešení. „Udělali jsme měření sedimentu, před třemi lety jsme tam měli asi 70 tisíc kubíků bahna. Letos v říjnu jsme měření zopakovali a je tam zhruba 40 tisíc kubíků. Pokles hmoty je významný,“ dodal Antoš.

Úbytek o třicet procent je podle odborníků ojedinělý. „To je možné označit za úspěch, který známe spíše ze zahraničí než z našich podmínek. Je potřeba v opatřeních pokračovat, ale musí se počítat s tím, že úbytek sedimentů už nebude tak razantní a proces bude zpomalovat. Očekávám, že v Rosničce budou sedimenty redukovány o 40 procent,“ sdělil Bohuslav Maršálek.

Kontrolní odlov ryb na Rosničce ukáže kvalitu a množství ryb. Odborníci doporučí vhodné druhy.
FOTO, VIDEO: Rybáři zkontrolovali Rosničku. Hodně štik, cejnů a málo kaprů

Před třemi lety vycházelo odbahnění Rosničky na 75 milionů korun. Díky biologické metodě ale město ušetří desítky milionů korun, i když na odbahnění za tři roky zřejmě taky dojde. Ale bahna bude už mnohem méně. „Budeme v opatřeních pokračovat. Naučili jsme se s nimi pracovat, vodní rostliny nám hodně vyrostly, dělaly problémy rybářům i rekreantům, ale umíme je už sklízet,“ podotkl Antoš.

Důležité je i složení rybí obsádky. Některé druhy ryb totiž ničí vodní rostliny a víří sedimenty ze dna. Za to většinou mohou ryby, jako je amur, cejn nebo karas. „Zcela jsme na Rosničce vyloučili amura, který tu byl hojný a redukoval vodní rostliny, což nepotřebujeme,“ řekl Antoš.

Rybník Rosnička u Svitav je bez života. Podle rybářů všechny ryby uhynuly.
Rosnička je mrtvá. Vlivem vedra všechny ryby uhynuly

Biologická cesta není v Čechách ještě tolik rozšířená. „Ne každý tomu věří, ale čísla hovoří jasně. Bahno se za tři roky ztratilo. Metoda je fakt dobrá a odborníci říkají, že je to ukázkový příklad. Biologická cesta zabírá,“ uzavřel Šimek.

Od roku 2019 stála opatření město necelé čtyři miliony korun. Na příští rok počítají Svitavy s dvěma miliony.