Ve vodě se rozmnožily sinice a odběry vzorků potvrdily vysoký obsah chlorofylu. Hygiena udělila Rosničce červeného smajlíka, který znamená čtvrtý stupeň znečištění.

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům. Pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména pro citlivé osoby. Průhlednost vody 0,6 metru. Nálezy sinic a chlorofylu v mikroskopickém obraze překračují limity II. stupně hodnocení,“ informovali krajští hygienici. Kvalitu vody v Rosničce sleduje i město a rybáři. „Situaci stále monitorujeme a hledáme aktuálně vhodná řešení. Tento týden proběhne další aplikace bakterií, která by měly se současným stavem pomoci. Rybáři také pravidelně kontrolují množství kyslíku ve vodě, kterého je i díky vodním rostlinám dostatek," uvedla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.

Mnohem lépe je na tom voda v nádrži Březina, kde hygiena hlásí průhlednost vody jeden a půl metru. Přírodní vodní plocha s travnatými plochami je napájena zatrubněným náhonem čistou vodou z vodoteče, která bere vodu převážně z přepadu zdroje pitné vody Pekelná zmola.