Dostanou vládní škrty zemědělce na kolena? „Vláda chce šetřit ale na nesprávných místech. Když nedostaneme zelenou naftu, budeme mít problémy. Určitě nás to hodně poškodí," uvedl Karel Pastýř z Agrony Staré Město. Dnes se do zemědělství lidé nehrnou. Mnozí starší nemají nástupce. Řada zemědělských podniků může stát před existenčními problémy.

„Jde tu o politiku a není nám to lhostejné. Ve všech zemích Evropské unie zelená nafta existuje. Nemá ji jen Slovensko, ale od nového roku ji opět zavede. Česká republika jako jediná  zemědělcům touto cestou nepomůže. Je to diskriminace," řekl Jiří Coufal z Agro Kunčina. Můžeme se srovnávat s Německem, Rakouskem a dalšími zeměmi Evropské unie. „Nakupujeme naftu, techniku, hnojiva i pesticidy za stejnou cenu jako v těchto zemích. Dostáváme ale méně evropských dotací. Všichni máme právo projevit své názory," podotkl Jiří Coufal.

A co dál?

Zemědělci se chtějí sejít k jednání s předsedou vlády a s ministrem financí. „Dostáváme se do situace, že nemáme skutečně jinou možnost, jak na sebe upozornit.  Věříme, že vláda to konečně pochopí a změní svůj  názor," sdělil Josef Gracias, ředitel svitavské agrární komory.

Pokud nedojde k jednání nebo zemědělci nebudou pochopení, budou v akcích pokračovat. „Zemědělci už nemají prostor na dlouhé čekání, protože pro ně je to existenčně důležité," dodal Josef Gracias.

(kk, dol)

Čtěte také:

Traktory, kombajny… Zemědělci jdou do boje