Tropy a velká slavnost. V takovém duchu se nesla sobota v Dolním Újezdu. Největší vesnice okresu slavila vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku.
Radost z vítězství, titulu i finanční odměny mají v obci mladí i staří. O přihlášce do soutěže v Dolním Újezdu přemýšleli roky, ale až letos ji odeslali. Starostu Stanislava Hladíka přemluvila místostarostka Zdenka Nováčková. „Byl to můj záměr už vloni a předloni, ale obec byla rozkopaná kvůli kanalizaci. Letos byla velká odezva v zastupitelstvu i radě, takže jsem je nemusela už ani moc přesvědčovat," uvedla místostarostka Nováčková. Komise soutěže se podle předsedy Františka Bartoše na titulu pro Dolní Újezd shodla jednohlasně. „Dolní Újezd poslední roky opravdu maká, takže si vítězství skutečně zaslouží," sdělil Roman Línek, náměstek hejtmana.

Podělíme se!

K vítězství v krajském kole soutěže patří nejen prestižní titul Vesnice roku, ale také finanční odměna. „Peníze, které dostaneme, chceme využít na projekt, který bude sloužit lidem. Může to být nová zastávka, část chodníku, revitalizace parku, cvičební prvky," řekl starosta Stanislav Hladík. Část odměny padla už v sobotu na veselici pro celou vesnici. A další částku Dolní Újezd posílá zatopené obci Křešice na Litoměřicku. „Rozhodli jsme se, že sto tisíc z našeho rozpočtu dáme vytopené obci na opravu základní školy," dodal Stanislav Hladík. Pro šek si v sobotu na oslavu přijela ředitelka křešické školy Lenka Špittová. Ta věří, že díky pomoci Újezdu stihnou otevřít školu včas. „Jsme dojatí a moc vděční za pomoc, že si na nás vzpomněli. Už slyším, jak děti řeknou: to je hustý," podotkla ředitelka vytopené školy.

Komise udělila i další stuhy a několik diplomů. Zelenou stuhu za péči o zeleň získalo město Bystré u Poličky. Modrá stuha za společenský život patří obci Ostrov, bílá za práci s mládeží Dříteči. Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělci si z Újezdu odvezli zástupci vesnice Vysočina.

(jik)

Jak se vám žije ve vesnici roku?

KlusoŇová

Jana Klusoňová
„V Dolním Újezdu se mi žije báječně, ode mě nic špatného neuslyšíte. Nejvíce se mi tady líbí náš dům a také zázemí, které 
v obci je, sport a kulturní akce."


Janecká

Adélka Janecká
„Nevím, co pro nás vítězství v soutěži znamená, ale jsem moc ráda, že se naše obec líbí. Mně 
se tady nejvíce líbí koupaliště, hřiště, školy a taky, že můžu chodit k hasičům."

Klusoň

Vladimír Klusoň
„Jsem rád, že se nám podařilo 
v soutěži uspět, protože lidé dlouho pracovali, aby byla vesnice pěkná. Myslím, že je hezké žít ve vesnici roku. Čekali jsme na to dlouho a zasloužíme si to."