Najít stavební parcelu ve svitavském okrese je někdy až nadlidský úkol. Mnoho lidí hledá vhodný pozemek i roky. Šance, že se ho podaří získat přímo ve městě, je podle realitních kanceláří minimální. Většina lidí tak hledá parcely v přilehlých vesnicích. Výběr je ale omezený.

Roky hledání

Aneta Záleská sháněla s přítelem vlastní bydlení dva roky. „Chtěli jsme zůstat v Litomyšli, ovšem bylo těžké najít dům, který by se nám líbil a byl cenově dostupný,“ sdělila mladá žena. Nakonec měli štěstí. Po dvou letech jeden takový v Litomyšli našli a dohodli se s majiteli na prodeji bez realitní kanceláře.

To manželé Břicháčkovi hledají parcelu už téměř rok. Vzhledem k tomu, že oba pracují v Litomyšli, shánějí pozemek v okolních vesnicích. Zatím se jim ovšem žádný vhodný a cenově dostupný najít nepodařilo. Ačkoliv ostatních pozemků, jako jsou například louky a pole, je celkem dostatek, se stavebními pozemky je to o poznání horší. Nedostatek stavebních parcel potvrzují i realitní kanceláře.

„Pro výstavbu rodinných domů je větší zájem o parcely ve městě. Jelikož je zde ovšem příležitostí ke koupi minimum, zájemci tak začali poptávat i pozemky v přilehlých vesnicích,“ popsal oblastní manažer svitavské pobočky realitní kanceláře Tomáš Kárský.

V současné době je nejméně pozemků ve Svitavách a Litomyšli, naopak nejvíce nabídek je na Moravskotřebovsku a Poličsku. Co se týče zájmu o byty a domy, nedá se říct, že by jedno z nich převyšovalo. „Poptávka je podle našeho názoru vyrovnaná,“ řekl Kárský.

Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka je zase otevřená

Hned prodáno

Zájem o pozemky potvrdili i starostové vesnic, které v nedávné době parcely vhodné ke stavbě rodinných domů nabízely. V Makově chtějí prodat šest stavebních parcel. „O pět z nich byl předběžný zájem ještě před vyvěšením záměru. Tři zájemci se už o koupi přihlásili,“ sdělila starostka Dana Drahošová. Ani jeden z uchazečů prý nepochází z Makova.

Podobnou situaci zažili i v Radiměři. Z nabízených pěti parcel jsou dva pozemky prodané a na zbylé tři jsou podané žádosti. „Zájem o parcely v naší obci je poměrně velký. Pozemky, které jsme měli již dříve, máme všechny prodané,“ řekl starosta Roman Satrapa. Momentálně se snaží připravit plán i pro další parcely na výstavbu rodinných domů. Příchod nových obyvatel vítá – obzvláště mladých párů nebo rodin s dětmi. „Snažíme se udržet bezproblémový chod základní a mateřské školy. Každý nový žáček je pro nás důležitý, ať už ve školce, nebo ve škole, “ konstatoval Satrapa.

Hypoteční úvěry

Velkou roli v pořízení vlastního bydlení hraje i současný stav hypoték. I přes to, že podle posledních údajů společnosti Fincentrum Hypoindex hypoteční sazba za poslední čtyři měsíce klesá a zájem lidí nepatrně roste, stále jsou na tom hypotéky oproti minulým rokům podstatně hůře. „Pokračující akční nabídky přilákaly v tomto roce zatím nejvyšší počet zájemců o hypoteční úvěr, i tak se však jedná o objemy obvyklé pro slabší měsíce v minulých letech. Výsledky Fincentrum Hypoindexu také potvrzují, že růst cen nemovitostí se prozatím nezastavil a průměrná výše hypotečního úvěru poprvé překonala hranici 2,3 milionu korun,“ uvedl analytik Josef Rajdl.

Tereza Ryšanová

#clanek|4123027#