Absolventi těchto škol podle nich mají lepší uplatnění v praxi. Gymnázia jsou ale podle 90 procent rodičů nejlepší přípravou na vysokou školu. Vyplývá to z průzkumu, který ze své iniciativy uskutečnilo v regionu občanské sdružení České vzdělávací centrum.

Ve skutečnosti ale rodiče na odborné školy a učiliště děti v takové míře nedávají. Kdyby šlo na tyto školy opravdu 62 procent žáků, bylo by to vynikající, ale reálné počty jsou výrazně nižší,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Pardubický kraj se potýká s klesajícím počtem studentů středních škol, zvláště odborných a učilišť. Jejich kapacita je v současnosti využita asi na 70 procent, příští rok by to kvůli klesající demografické křivce mohlo být o deset procentních bodů méně. Kraj proto připravil návrh změn ve středním školství.

Z průzkumu také vyplynulo, že školy mají problémy se sebepropagací.

„Neplatí to o všech, ale školy by určitě měly vycházet uchazečům více vstříc. 3patná prezentace se ukazuje především na veletrzích a webových stránkách,“ pravil Josef Novotný z Českého vzdělávacího centra. Zástupci kraje s tímto závěrem ale nesouhlasí.
Průzkum vznikl z dotazníkové akce mezi 279 rodiči žáků sedmých a osmých tříd základních škol v jedenácti náhodně vybraných školách na Pardubicku, Chrudimsku a Svitavsku.

„Zjistili jsme, že rodiče mají na rozhodnutí žáků velmi silný vliv. Proto jsme dělali dotazník právě mezi rodiči a nikoliv mezi žáky sedmých a osmých tříd,“ vysvětlil Josef Novotný.

(dub,čtk)