Teprve po několika stoletích získali vloni zástupci Svojanova zpátky titul městys. Slavnostní odhalení zahájilo několikadenní oslavy 720. výročí založení města na Trstenické stezce. „Lev ke Svojanovu vždycky patřil. Hrad byl totiž součástí opevnění zemské hranice. Městu náleželo právo tržní i hrdelní,“ vysvětluje historické souvislosti starosta Josef Gracias. Socha podle jeho slov vypovídá o místní hrdosti.

Akademický sochař a kovář Petr Holub navrhl pro Svojanov plastiku lva. „Socha je symbolická. Lev jako by povstával ze země, což znamená jeho návrat do znaku obce a všech sedmi osad. Připomíná rovněž vrácení titulu městys,“ dodává Josef Gracias. Sochu na náměstí odhalili tři nejvýznamnější rodáci Svojanova. „Václav Petříček zastává pozici náměstka ministra průmyslu a obchodu. Pomáhá nám s problematikou dotací,“ říká starosta.

Dalibor Jedlička působil desítky let v Národním divadle v Praze jako operní pěvec po boku slavného Eduarda Hakena. Vladimíra Kopeckého pro změnu všichni znají jako světově uznávaného akademického skláře.