Městys vzkvétá

Celý program zahájil Záviš z Falkensteina, který sestoupil z hradu a přijel slavnostním kočárem až k pódiu. Zde předal starostovi městyse Josefu Graciasovi žezlo a vládu.

Lidé, kteří se zde narodili si často posteskli, že to tu dříve více žilo. “Když jsem šla před časem městem, nikoho jsem nepotkala. Z dětství si pamatuji všude plno mládeže. Holt odchází do měst,“ vypráví Růžena Bačovská, která se po druhé světové válce odstěhovala do Svitav. Její sestra Ema Burešová, která ve Svojanově žije od narození si zase pochvaluje, jak zde všechno vzkvétá. „Opravili cestu od hřbitova, kostel a další domy. Je tady teď tak krásně,“ neskrývá nadšení Burešová.

Také vzpomíná na jejich kamaráda Dalibora Jedličku, který vystupoval v Národním Divadle jako operní pěvec. „On s námi chodil zpívat a velmi mu to šlo. Navštěvovali jsme spolu také zdejší školu,“ vypráví o známém spolužákoviEmaBurešová.

Až z Ostravy přijela na slavnosti jmenovkyně naší slavné spisovatelky Božena Němcová. „Přijeli jsme za vnukem, který zde bydlí. Ráda se sem vracím. Vzpomínám, jak jsem chodila do měšťanky a na spolužáky,“ vrací se do dětství Němcová, která se kvůli nemoci odstěhovala v roce devatenáct set padesát tři.