Na velkou vodu nezapomněl ani Martin Kiss, starosta Březové nad Svitavou.

Martin Kiss v té době ještě nestál ve vedení města. „Učil jsem v základní škole. Od úřadu jsme dostali obecní byt v mateřské škole. Voda ho stejně jako školku vytopila," vzpomíná Martin Kiss. Podle tehdejšího učitele zkázu nezpůsobila přívalová vlna, která najednou přiteče a všechno pohltí. „Voda byla „pouze" kolem domu, ale už tehdy jsme věděli, že je zle. Asi den dva jsme ještě v bytě vydrželi," říká Martin Kiss.

V té době se snažili co nejvíce ze svého majetku zachránit. „Nanosili jsme domů plynosilikáty a na ně jsme postavili nábytek, aby byl výš. Také jsme sledovali předpověď počasí, abychom věděli, jestli bude ještě pršet. Hleděli jsme na každou kapku," popisuje současný starosta. Zachránili většinu toho, co se dalo odnést a odvézt.

Pak ale přišel velký liják. „Když voda začala stoupat, roční dceru jsme podávali hasičům oknem, aby ji odvezli k babičce. Ani s autem už jsme neprojeli," líčí starosta. Snažili se před přírodním živlem utéci. Proud je táhl.

Bláto a spoušť

Po čtyřech dnech se Kissovi do bytu vrátili. „Uvnitř bylo tak tři čtvrtě metru vody, všude usazené jemné bláto," říká Martin Kiss. Tak jako všem ostatním, kterým vnikla řeka do domů, nastala práce, odklízení nánosů všeho, co voda donesla, vysoušení. Vylitá řeka zasáhla nejen své okolí, ale dostala se také na náměstí a valila se po hlavní silnici.

Všechny domy v Březové po povodni procházeli statici a rozhodovali o jejich osudu. Žádný z nich ale nemusel být zbouraný. „Ničivá energie vody je hrozná. Viděli jsme tu spoušť, kterou způsobila. Téměř všechno podemlela, odnášela kusy asfaltu z chodníků, silnice. Všude ležely nánosy bláta. V kulturním domě i ve školní tělocvičně se propadla podlaha," uvádí Martin Kiss. Ve škole se voda dostala do sklepů, kde byla rok stará plynová kotelna. „Tenkrát nám pomáhala armáda. Vojákům se odčerpáváním vody podařilo, aby se kamna nedostala pod vodu," vzpomíná Martin Kiss .

Od roku 1997 se zvedla hladina Svitavy v Březové ještě několikrát, ale už ne v takovém rozsahu. Pomohla totiž regulace toku ve Svitavách.