Aby mohli dát hlas svému zástupci v parlamentu, museli si nejprve vyřídit voličský průkaz. Ve volební místnosti v Poličce na náměstí se tak sešili jak rockeři, kteří dorazili na první letošní velký open air festival, tak rodáci, co se přijeli do míst svého mládí rekreovat.

„O průkaz jsem si požádal asi před měsícem. Před třemi dny jsem si ho vyzvedl,“ řekl třiadvacetiletý student Jan Boudník z Ústí nad Labem. Byl mezi prvními, kteří vešli do volební místnosti poličského šestého okrsku. Potřetí tak mohl vyrazit na multižánrový festival Poličské rockoupání bez obav, že by svým hlasem nemohl aspoň částečně promluvit do vedení země. „Volím vždy. Musím, když chci změnu,“ řekl Jan Boudník. Podle něj nemá smysl jen nadávat na něco, k čemu se člověk vzdal možnosti, že se to pokusí ovlivnit.

Podle předsedkyně komise Márie Rozkošné za první čtvrt hodiny po otevření místnosti přišlo vložit hlasovací lístek do urny nejméně deset občanů s voličskými průkazy. Mezi nimi byli rovněž někteří poličští rodáci. Také ona sama této možnosti využila. Trvalé bydliště má totiž v jiném okrsku, než ve kterém dohlíží na průběh voleb. A ten nechce ani na chvíli opustit.