K nim patřili klienti azylových domů. Zaměstnanci těchto zařízení se proto snažili jejich pobyt zpříjemnit a navodit sváteční atmosféru.

Nazdobený stromeček, vánoční cukroví, zelňačka, sváteční večeře. Tak vypadal Štědrý den v azylovém domě pro muže ve Svitavách. „Muži, kteří jsou zde ubytovaní, mají zažitý rituál. Ustrojili stromeček a udělali vánoční výzdobu,“ řekl Vladimír Stupka, vedoucí azylového domu. Podle Stupky o Štědrém dni nezapomněli ani na přání.

Zaměstnanci azylového domu zajistili tradičně pro všechny obyvatele pochoutky, které mají ve všech domácnostech. Muži si tedy pochutnali na zelňačce a sváteční večeři. „K obědu jsme měli zelňačku a k večeři řízek a bramborový salát,“ řekl Václav Štefan, jeden z obyvatelů azylového domu. Je rád, že má kde být. „Žádný jiný domov nemám, “ dodal.

Po večeři muži společně sledovali program v televizi a dali si chlebíčky, které si sami připravili. Sem tam si zobli i vánočního cukroví. To jim napekly ženy z azylového domu při červeném kříži za to, že pro jejich děti připravili mikulášskou nadílku.