Od 1. listopadu totiž platí, že kdykoliv se na silnicích objeví jen malý sněhový poprašek a vy nebudete mít zimní výbavu, dopravní kontrola policistů vás vyjde hodně draho. „Od 1. listopadu musí mít řidič zimní pneu v místech za dopravní značkou „Zimní výbava" vždy," upozorňuje policejní mluvčí Anna Štegnerová. Na ostatních místech, kde na značku nenarazíte právě až ve výše popsaných situacích.

„V případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze-li vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza vyskytnout, lze za těchto podmínek k jízdě použít rovněž jen vozidlo, které má „obuté" zimní pneumatiky," připomíná Štegnerová s tím, že povinnost vybavením vozidla zimními pneumatikami platí až do 31. března.

Hodně opozdilců

Stále se ovšem najde spousta opozdilců, které ještě čeká čeká cesta do servisů na výměnu letního obutí za zimní i přesto, že už mají „po termínu". „S výměnou jsem se zdržel proto, že jsem vycestoval na tři týdny na pracovní cestu do Spojených států. Ještě dnes je nejspíš vyměním," dušoval se Tomáš Hajníček. Se zpožděním přišel na řadu také Michal Hazucha z Hradce nad Svitavou, jenž už se případné pokuty nemusí bát.

„Objednal jsem se v takovém termínu, aby měli v servisu volno už proto, že mechanici pořád mají hodně práce. Nemyslím si, že to je až tak po termínu, když máme 3. listopadu. A jinak mám případně druhé auto," usmívá se Michal Hazucha. Oba už si v tuto chvíli mohou být alespoň jistí v tom, že je nepřekvapí nával sněhu. Na přezutí dalších stovek aut pracují „servisáci" nepřetržitě. „Makáme už takových pět týdnů a lidé k nám průběžně přicházejí. Děláme nejvíc firmy. Pořád je co dělat," přibližuje kvantum práce majitel pneuservisu Ladislav Červený z Poličky. Právě společnosti byly o letošním podzimu prvními zákazníky na většině míst okresu. „Dodržují to. Mají havarijní pojištění či auta od leasingových společností, takže potřebují mít všechno v pořádku od 1. listopadu. Soukromníci začínají chodit, ale váhají. Lidé čekají a ještě je dost aut, která přezutá nejsou. Fronty už tu máme a jedeme naplno," hodnotí přijímací technik Ondřej Nedoma ze svitavského autoservisu BestDrive. Podle něj zimní pneumatiky vydrží 25 až 30 tisíc kilometrů a poslouží v průměru až na čtyři roky dle frekvence využití. Řidiče, kteří zatím nespěchali s přezutím, potěší jen to, že se letos se značkou povinné zimní výbavy v okrese nepotkají.