Množící se případy, kdy šoféři zvláště ve večerních a nočních hodinách sice pohonné hmoty naberou, ale platit již „zapomínají“ a z místa ujíždějí. Nové opatření by mělo tyto problémy zmírnit.

„Jedná se o takzvaný předplatný režim. Chce-li zákazník například natankovat za tisíc korun, přijde nejprve dovnitř k obsluze a zaplatí. Obsluha potom nastaví částku a příslušný počet litrů. Zákazníkovi pak z pistole vyteče jenom tolik litrů, kolik si zaplatil,“ vysvětlila pracovnice žďárské čerpací stanice Calibra Plus, která si nepřála uvést své jméno.

Ve Žďáře novinka

K zavedení nového systému dovedli „benzinku“ ti motoristé, kteří ujíždějí bez placení. „Placení benzinu předem mi nijak zvlášť nevadí, i když na to ještě nejsem jako většina ostatních lidí moc zvyklý. Mockrát jsem se s touto metodou totiž zatím nesetkal, i když v Praze je prý už poměrně běžná. Hlavní ale je, aby to skutečně pomohlo,“ myslí si žďárský řidič Vladimír Slámečka.

Přestože je čerpací stanice pohonných hmot Calibra Plus ve Žďáře nad Sázavou prozatím jediná, která k takovému řešení přistoupila, menší či větší potíže se „zapomnětlivými“ šoféry znají ve většině z nich. „Každý měsíc se někdo takový najde, není to bohužel nic výjimečného. Část se jich naštěstí daří policii zpětně dohledat díky záznamům z kamerového systému,“ uvedla zaměstnankyně žďárské čerpací stanice Benzina sídlící v Jihlavské ulici. Právě kamery mohou policistům práci při pátrání po dlužníkovi velmi usnadnit.

SPZ či známá tvář

„Pokud je kamerový systém čerpací stanice funkční, lze někdy díky jeho záznamům pachatele rozpoznat, pokud je to například nějaká známá ‚firma‘. Hodně může napovědět také státní poznávací značka, není–li tedy kradená,“ vysvětlila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

A jaké jsou pak výmluvy těch řidičů, kteří jsou nakonec policisty odhaleni? „Vymlouvají se například na to, že zaplatit prostě zapomněli, a odjeli,“ popsala obsluha čerpací stanice Benzina v Jihlavské ulici. Tam předplatný režim zavedený doposud nebyl stejně jako v Benzině sídlící ve žďárské ulici Brněnská a stanici Unicorn v ulici Santiniho.

Nejinak je tomu zatím také v případě čerpací stanice pohonných hmot ÖMV, která se nachází mezi Žďárem nad Sázavou a sousedními Hamry nad Sázavou.

„Funkci předplatného režimu tady sice máme, ale nevyužíváme ji. Se zákazníky, kteří ujíždějí bez zaplacení, nemáme totiž takové problémy, abychom kvůli tomu obtěžovali naše zákazníky placením předem,“ nechala se slyšet pracovnice hamerské ÖMV.