V souvislosti se stále hrozivější situací podalo město žádost o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na instalaci informativních měřičů rychlosti.

Dvě zařízení budou umístěna na silnici číslo 35, další tři na silnicích nižší třídy. „Měřiče nebudou osazeny pokaždé v místě, kde by se nám to líbilo nejvíce, protože všechny pozemky kolem vozovek město nevlastní. Státní fond dopravní infrastruktury nám uznal padesátiprocentní dotaci na čtyři měřice, z nichž každý stojí 77 tisíc. Rada města se pak rozhodla pro pátý měřič, ten už však fond nepodpořil. Jsou to nejlepší měřiče na trhu, doba udržitelnosti je pět let, dosah mají tři sta metrů, měří rychlost až do dvou set kilometrů za hodinu,“ vysvětlil podrobnosti místostarosta František Jiraský.

Na „pětatřicítce“ bude měřič umístěn na sloupu veřejného osvětlení (směr jízdy od Hradce Králové) na rovném úseku před frekventovaným přechodem pro chodce. Druhý bude také na I/35: na stejném místě, ale ve směru jízdy od Litomyšle. Další zaznamenají motoristé při jízdě od Ústí nad Orlicí, při vjezdu od Nových Hradů do sídliště a mezi objekty firem, pátý se osadí na silnici při výjezdu z Vysokého Mýta směrem na Choceň. Všechny budou instalovány nejdéle do poloviny listopadu.

„Domníváme se, že bezpečnost na silnicích musíme řešit komplexně, proto jsme podali původně na Státní fond dopravní infrastruktury dvě žádosti. Zatím jsme uspěli s jedním projektem. Ten druhý se týká osvětlení přechodů pro chodce, žádost o dotaci podáme znovu napřesrok,“ ujistil místostarosta.

(jko)