Je čas prázdnin a dovolených. Mnohé rodiny jsou již dlouho rozhodnuty, kam pojedou do zahraničí k moři. Kam však mají jet ti, co chtějí poznávat jen svou zemi? Tak třeba do Bystrého. Od neděle 27. července do 2. srpna se zde koná již šestý ročník řezbářského sympozia s mezinárodní účastí Wood Art Bystré 2008.


Řezbáři sochají svá díla na náměstí, v blízkosti kostela, který hledat nemusíte. Je nepřehlédnutelný, v místních podmínkách asi jako svatovítská katedrála v Praze.


Díla minulých ročníků zdobí nejen prostory radnice, městské galerie, ale i náměstí a zámecký park. Můžete potom srovnávat objekty nově vznikající s několika desítkami soch v kostele, kde je v nadživotní velikosti starozákonný Zachariáš a Alžběta či líbezná soška Panny Marie. Tu před 160 roky zhotovil rodák Jan Pruška, tehdy profesor královské akademie výtvarných umění v Mnichově.

Můžete vystoupat do zvonice kostelní věže a podívat se na dílo 500 let staré. Zvon, který v roce 1941 „vyboxoval“ s Němci tehdejší farář P. Smejkal před rekvírováním na děla. Žel, ostatní čtyři mladší to štěstí neměly. Ty byly odvezeny.


Můžete navštívit místní minimuzeum, Brtounovu chalupu s ševcovskou dílnou. Hezká je také procházka na nedaleký kopec, jehož vrcholek zdobí mezi stromy postavená kaple sv. Jana Nepomuckého, která v srpnu slaví 300 let od dostavění a posvěcení. Od kapličky je krásný pohled na Bystré. Poznáte to sami a nebudete se divit, proč poslední majitelka bysterského panství, svobodná paní Ernestina z Langetu, trvala na tom, že musí být pohřbena právě tam, aby stále viděla na své milé městečko.


Přijeďte, nebudete litovat. Rád se k nám vrací filmový režisér Vojtěch Jasný, který v Bystrém natočil jeden z nejlepších filmů československé kinematografie Všichni dobří rodáci.

ZBYNĚK UNČOVSKÝ