Starší občané se stávají leckdy oběťmi podvodníků. Stává se, že právě u dveří dříve narozených zvoní lidé s nekalými úmysly. Na bezpečnost seniorů ale myslí svitavská radnice.

Právě lidem tělesně postiženým a samostatně žijícím seniorům ve věku nad sedmdesát let má pomoci projekt Komise pro prevenci kriminality města Svitavy nazvaný Někdo je za dveřmi.

Podle mluvčí svitavské policie Anny Štegnerové senioři často podlehnou výhodné nabídce. Pak pustí údajného prodejce do svého bytu. Prodávající odvedou jejich pozornost a připraví je o úspory.

Projekt, který by mohl v takových situacích lidem pomoci a právě teď se rozjíždí i ve Svitavách, není ničím novým. Probíhá v rámci programů prevence kriminality v řadě měst již spoustu let. „Ve Svitavách jsme začínali se samolepkou na dveře, na které jsou třeba telefonní kontakty na policii. Chceme pomoci lidem, kteří možnosti ochrany podceňují, nebo se na ně vůbec nezaměřují,“ uvedl koordinátor prevence kriminality ve Svitavách Erich Stündl.

Nabídnou kukátko

Strážníci seniorům poradí se zabezpečením bytů. Montáž bezpečnostních prvků provede specializovaná firma. A to vše bezúplatně. Senioři, kteří projeví zájem, mají nejprve kontaktovat městskou policii na telefonním čísle 461 530 300. Zasvěcený operátor zaznamená identifikační údaje volajícího, včetně adresy a telefonu. Na uvedenou adresu se pak dostaví strážník v uniformě. Prohlédne zabezpečení bytu. Případně poradí, jaký zabezpečovací prvek použít. „Lidem standardně nabídneme bezpečnostní řetízek, panoramatické kukátko, případně i bezpečnostní zámkovou vložku se zajišťovacím kolíčkem. Pro případ, aby se do bytu dostal zámečník nebo někdo s náhradním klíčem, když si zabouchnou dveře,“ vysvětlil postup Erich Stündl. Podle něj pokud někdo bude potřebovat ještě jiné zabezpečení, odborná firma mu v rámci montáže za příplatek nainstaluje i bezpečnostní kování nebo kouli.

Do konce roku město zabezpečí asi sto bytů. Má na to vyčleněnou částkou devadesát tisíc korun. „Žádosti budeme pokrývat podle přesně stanovených kritérií. Pokud o zabezpečení bytů nebude tak velký zájem, je možné, že věkovou hranici snížíme třeba na pětašedesát let,“ dodal Erich Stündl. Naopak v případě výrazně vyššího zájmu by koordinátor prevence kriminality usiloval o prodloužení akce i na příští rok.