VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restituční spor o klášter se vleče. Rozhodnout musí soud

Moravská Třebová – Další dějství osm let trvajícího sporu mezi Kongregací sester Neposkvrněného početí Panny Marie a městem Moravská Třebová o areál bývalého kláštera se odehraje v polovině srpna u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové.

2.8.2018
SDÍLEJ:

Tak klášter vypadal v minulosti. Františkánkám budovu sebrali komunisté.Foto: archiv řádu

Původní budovy kláštera, jejichž hodnotu město odhaduje minimálně na 350 milionů, využívají sociální služby jako penzion a domov pro seniory. Areál od loňského roku prochází mnohamilionovou rekonstrukcí, která by měla být dokončena ještě letos. A není to poprvé. Před osmi lety přesáhla investice do rekonstrukce areálu 100 milionů korun.

1:0 pro město

Spor se ke krajskému soudu předsunul poté, co Okresní soud ve Svitavách v prvoinstančním řízení v srpnu loňského roku restituční nároky kongregace zamítl. „Rozsudek je pro nás příznivý. V tento verdikt jsem věřil. Považuji za vysoce pravděpodobné, že se s tím protistrana zřejmě nesmíří,“ uvedl po skončení jednání starosta Miloš Izák. Písemné vyhotovení rozsudku trvalo soudci přes tři měsíce.

Řádové sestry se proti rozhodnutí odvolaly v listopadu. První jednání u krajského soudu proběhlo letos v polovině června, právní zástupce města však požádal o odročení s tím, že město chce soudu doložit další dokumenty.

O navrácení nemovitostí žádala kongregace už na počátku devadesátých let. V lednu 1991 se generální představená Felicita Raiskubová obrátila na Náboženskou matici, která v dubnu 1950 převzala od Státního úřadu pro věci církevní majetek řeholních řádů a kongregací. Do majetku státu přešly nemovitosti kongregace v červnu 1961, kdy je Náboženská matice darovací smlouvou bezplatně, a podle řeholnic protiprávně, převedla na československý stát.

Narovnání křivd

Z dopisu představené vyplývá, že kongregace od počátku neusiluje o faktické navrácení budov. „Z areálu by byla dána kaple do užívání farnímu úřadu pro bohoslužby pro obyvatele Domova důchodců, který je uživatelem objektu. Jinak by vše bylo ponecháno nynějšímu uživateli, s podmínkou péče o údržbu,“ píše Felicita Raiskubová v dopise adresovaném matici.

V polovině devadesátých let kongregace moravskotřebovské radnici svůj postoj potvrdila. Současně představená řádu vedení města informovala, že bude usilovat o nápravu majetkových křivd. „Náboženská matice nyní přehodnotila právní úkony uskutečněné v období mezi dubnem 1950 a prosince 1989, týkající se nakládání s majetkem řeholí, řádů a kongregací,“ píše Felicita Raiskubová.

Půjde jen o formalitu

Darovací smlouva z roku 1961 je podle ní od samého počátku neplatná a nemovitosti jsou nadále ve vlastnictví původních majitelů. „V naší situaci půjde jen o formalitu, která však musí být provedena, až bude rozhodnuto o církevním majetku,“ domnívala se před více než dvaceti lety představená kongregace.

Situace se však v následujících letech vyvinula zcela jinak. V roce 2010 byly nemovitosti kongregace, prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, převedeny ze státu na město. A to i přesto, že podle názoru řeholních sester, jejich původní majetek podléhal blokaci podle zákona o půdě.

Domnívají se dokonce, že stát a město postupovaly cíleně. „Nejprve nás žádali o souhlas, a když jsme sdělily, že nemovitosti pro nás mají význam, hledali cestu, jak blokaci obejít,“ vyjádřila se v návaznosti na odvolání proti rozsudku okresního soudu představená Vojtěcha Zikešová. A spor byl na světe.

Zpočátku to ještě vypadlo, že se město s kongregací na vyrovnání dohodne. Jednání obě strany zahájily už o pět let dříve. Na společném setkání v červenci 2005 se nová generální představená kongregace Růžena Vlasáková, zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a ředitel sociálních služeb Emil Maléř dohodli na tom, že cílem je zachování stávajícího využitím areálu bývalého kláštera pro potřeby domova důchodců.

Od jednání k soudu

O pět let později, poté co areál bývalého kláštera přešel rozhodnutím zastupitelstva do majetku města, se kongregace s vedením radnice shodli na tom, že v rámci kontinuity rozvoje sociálních služeb je pro obě strany žádoucí nabytí vlastnického práva městem. Rozcházeli se už ale v pohledu na to, jak by případné narovnání v rámci církevních restitucí mělo vypadat. Kongregace požadovala finanční kompenzaci, případně náhradou jiný, adekvátní majetek. Představitelé město hovoří o navrácení nemovitostí formou naturální restituce.

Na soud se kongregace obrátila 10. ledna 2016, poslední den před vypršením lhůty pro podání restitučních nároků. Dohoda, o kterou se obě strany čtyři měsíce poté pokusily, však selhala. Ztroskotala na požadavku kongregace na patnáctimilionové finanční vyrovnání, které chtěly řeholnice reinvestovat do rekonstrukcí a oprav církevních památek ve městě.

Autor: Jiří Šmeral

2.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ: Krajská pobočka ÚP ČR v Pardubicích - Kontaktní pracoviště ve Svitavách, NÁPLŇ PRÁCE: Provádění cíleného sociálního šetření u osob nacházejících se v nepříznivé sociální situaci, analýz této situace, poskytování navazujícího sociálního poradenství k jejímu řešení. Příjem žádostí, vedení podkladové dokumentace žadatelů včetně ověřování a došetřování podkladů pro správní řízení. Zajišťování včasného zpracování podkladů pro výplatu dávek. Ostatní administrativní činnosti na úseku nepojistných sociálních dávek., POŽADAVKY: VŠ nebo VOŠ v oboru sociální práce nebo v oboru příbuzném (kvalifikace pro sociálního pracovníka dle zák. č. 108/2006 Sb., § 110), dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), řidičský průkaz sk. B, práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce v terénu, svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost. Výhodou: znalost agendy nepojistných sociálních dávek, NABÍZÍME: platové zařazení v 10. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, pružnou pracovní dobu - plný úvazek, předpokládaný nástup 01.09.2018, služební poměr na dobu určitou, a to po dobu trvání rodičovské dovolené, nejdéle do 25.4.2020, KONTAKT: e-mailem (v případě zájmu o uvedenou pozici zašlete prosím elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 20.8.2018 včetně na e-mailovou adresu: jan.tesar@uradprace.cz - nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků). Pracoviště: Úřad práce české republiky - kop svitavy, Bezručova, č.p. 2055, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jan Tesař, +420 950 163 400,602 233 870.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci ošetřovatel/ka skotu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pracovní pozici ošetřovatele skotu, obsluha dojírny, POŽADUJEME: kladný přístup ke zvířatům, NABÍZÍME: práci v dobrém kolektivu a odměny, nástup možný ihned, v případě potřeby zaučíme, stravenky, odměny, KONTAKT: telefonicky, osobně. Pracoviště: Agro kunčina a.s., 569 24 Kunčina. Informace: Zdeněk Dráb, +420 733 311 424.

Výroba - Tradiční zpracovatelé textilu, kůží a příbuzných 13 000 Kč

Tradiční zpracovatelé textilu, kůží a příbuzných materiálů Šička těžké konfekce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: jedná se práci šičky při šití technických textilií, POŽADAVKY: dobrý zrak a manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost a samostatnost, praxe v textilním průmyslu vítána, NABÍZÍME: firemní dotované stravování, firemní vzdělávání, týden dovolené navíc, firemní příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění, příspěvky na dětský tábor a firemní rekreaci, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Svitap j. h. j. spol. s r. o., Kijevská, č.p. 423, 568 02 Svitavy 2. Informace: Věra Kopecká, +420 461 568 123.

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Pracovník přípravy a dělení materiálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Velmi zajímavá nejednotvárná práce s možností profesního a osobnostního růstu v moderním prostředí silné a stabilní společnosti nezávislé na automobilním průmyslu s 18 letou tradicí v Moravské Třebové. Nevyrábíme jen komponenty, ale kompletní stroje a výrobky. Přijďte rozšířit náš úspěšný tým!, , NÁPLŇ PRÁCE: Budete pracovat na CNC obráběcích centrech - soustruhy nebo frézy. Součástí Vaší práce bude nejen vlastní výroba, ale také provádění drobných korekcí, výměny nástrojů, průběžná kontrola kvality vyrobených kusů, odhlašování dokončené práce do firemního informačního systému. Z této pozice budete mít jedinečnou možnost se vypracovat do pozice seřizovače nebo seřizovače s programováním - vše bude záviset jen na Vašem zájmu a schopnostech., POŽADAVKY: vzdělání se zaměřením na strojírenství, zkušenosti na podobné pozici jsou vítány, ale nejsou podmínkou., NABÍZÍME: PP na dobu určitou, hrubou mzdu od 22.000 Kč odpovídá cca 140 Kč/hod., dynamický mzdový systém - aktivní hodnocení zaměstnance na měsíční bázi dle dosahovaných výkonů a úspěchů, jediné místo, kde jste hodnoceni průběžně, a kde máte zajištěnu nejvyšší mzdu v regionu a možnost profesního růstu, úpravu mezd dvakrát ročně, měsíční výkonové bonusy až 30% navíc k vyplácené mzdě, možnost průběžně proplácené práce přesčas s příplatky 25% za běžný přesčas, za sobotu a neděli 50%, svátek 100%, za noční směny příplatek 50 Kč/hod., komfortní velkou kafeterii s odpočívacím koutem a dotovanými nápoji, příspěvky na stravování, parkování uvnitř firemního areálu, hodnotné odměny/dárky za pracovní jubilea, dárky k Vánocům, firemní akce a další benefity, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Protechnik consulting s. r. o., Svitavská, č.p. 1601, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Personální oddělení, +420 461 550 982.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Obnovený pomník obětem první světové války město instalovalo na Rybním náměstí. Slavnostně odhalen bude poslední srpnový víkend.
5

Obnovený pomník připomene oběti první světové války

O výhře, která snad nebude dlouho sama, poločasu snů a povstání dříve narozených

Svitavy /KOMENTÁŘ/ – Premiéra je za námi. Jaká byla z pohledu fotbalistů ze svitavského regionu? Taková i maková, chtělo by se říci.

V Chrudimi bude jedna nehoda za druhou. Hasičské mistrovství

Chrudim /VIDEO/ - Vyprošťování u dopravních nehod jako mistrovská disciplína. Kdo je v Česku nejlepší se zjistí v Chrudimi.

Mezinárodní fotbal v Moravské Třebové: Česko vs. Saúdská Arábie 1:3

Moravská Třebová – Pohostinství areálu SKP Slovan využila česká fotbalová devatenáctka k odehrání přípravného utkání proti o rok staršímu výběru ze Saúdské Arábie. Zaplněné hlediště sledovalo bezesporu zajímavé utkání.

Svoboda: Přijeli jsme na přátelák

Svitavy /OHLASY/ - Veselo jen v Dolním Újezdu, takové je jednoduché resumé mistrovské premiéry v nejvyšší krajské fotbalové soutěži.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT