Historicky významná stavba se dočkala velké rekonstrukce. Stavební práce jsou v plném proudu. Téměř před sto lety nechal vilu postavit továrník Löw-Beer. Během let zažila různá období, ale do opravy se nikdy nikdo nepustil. „Po sametové revoluci jsme budovu dostali do správy. Byla v hrozném stavu, ale na opravu jsme neměli peníze,“ uvedla Alena Bauerová, starostka Chrastavce.

Kulturní památka

Vily si všimli památkáři. Před čtyřmi lety ji prohlásili kulturní památkou. „Rozhodli jsme se vilu opravit. Požádali jsme proto o dotaci,“ sdělila starostka. Po opravě oken přišla na řadu velká rekonstrukce fasády.

To, že tento v okrese tak výjimečný objekt potřeboval opravu, potvrdili také odborníci. „Fasáda byla v takovém stavu, že rozsáhlou opravu vyžadovala,“ konstatoval Jiří Látal, restaurátor z Litomyšle. Podle restaurátorského průzkumu jsou všechny plastické prvky původní. „Plastické členění je nutné při opravě zachovat,“ zdůraznil Jiří Látal. Ochrana památek, tedy i oprava vily Löw-Beer, je podle něho záslužnou věcí. „Do budoucna by potřebovaly zrekonstruovat také interiéry ve vile, to znamená kovové prvky, dřevěné schodiště i látkové tapety. Bude to nákladné, ale vila si to zaslouží,“ dodal restaurátor.

Evropské miliony

Projekt rekonstrukce vily v Půlpecnu spolkne nemalé finanční prostředky. „Rozpočet na opravu fasády, zpevnění plochy a vybudování kdysi odstraněného schodiště vedle vily je téměř čtyři a půl milionu korun. Z programu na rozvoj venkova jsme dostali dotaci bezmála čtyři miliony korun,“ informovala Bauerová. Termín pro dokončení všech prací je stanovený na konec září příštího roku.