Muzejníci požádali v letošním roce o podporu projektu na výuku školáků v muzeu. Muzejní animace, jak projekt nazvali, uspěla. Za peníze z Evropské unie vznikly řemeslné dílny, ale i odborné učebnice.

Projekt, do kterého se svitavské muzeum pustilo, už začíná nabírat na obrátkách. Je rozdělený na tři aktivity. „Součástí jsou řemeslné dílny. Stavba už je dokončená. Nyní je začneme vybavovat mobiliářem a nářadím," informovala Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea. Slavnostní otevření dílen za účasti lektorů z řad skutečných řemeslníků s bohatými zkušenostmi je naplánované na poslední adventní neděli, tedy 22. prosince. „Pozveme řezbáře, abychom dílny vyzkoušeli, jak budou fungovat," uvedla ředitelka.

Řemeslníci

Od ledna pak muzejníci plánují, že odstartují program pro všechny školy ze Svitavska, které projeví zájem. „Dětem se budou věnovat odborní lektoři, řezbář, kovář, sklář či kameník. Školáci se dozvědí o řemeslech teorii, jejich historii, ale i to, jak fungují dnes," řekla Blanka Čuhelová. Nedílnou součástí budou samozřejmě také práce přímo v dílnách, kdy si školáci vyzkouší, jak se pracuje třeba s dlátem, nebo jak se ohýbá železo.

Pro tento oddíl už muzejníci připravili publikaci. Nazvali ji patřičně „Řemesla našich předků". „Je bohatá na kresby, fotografie, ale má i teoretickou část o práci s materiálem, potřebných nástrojích, najdou v ní návody a postupy. Obdrží ji každá škola, která program v muzeu navštíví. Učitelé ji tedy budou moci využívat i ve výuce ve školách," poznamenala Blanka Čuhelová. V průběhu zhruba douhodinových běhů se kluci a holky v kostce seznámí hlavně s problematikou řemesel. Už teď muzejníci vědí, že na léto by pro vážné zájemce z řad dětí nachystali víkendové řemeslné work-shopy k jednotlivých technikám, kde si skutečně budou moci i něco vyrobit.

Dílny jsou zajímavé ještě jednou věcí. „Stavba, kde dílny vznikly, je zcela unikátní. Je postavení ze sto let starých trámů z objektu, který se nacházel na Cihelně. Dílny tak mají ducha umělecké tvořivosti," podotkl svitavský starosta David Šimek.

Historie i estetika

Dalším oddílem projektu je historie. „Myslíme si, že výuka regionální historie je opomíjená a ve školách chybí," sdělila ředitelka muzea. I k této části vznikne učebnice.

Od prvních školních měsíců už si děti vyzkoušely část, která je zaměřená na výtvarnou výchovu a estetiku. Děti si prošly výstavy v muzeu, fotografovaly a tvořily. „Postupně budeme představovat jednotlivé výtvarné techniky ve spojitosti s probíhajícími výstavami," upřesnila ředitelka muzea. Ze strany škol je o programy velký zájem.

Příští rok by vedle dílen měly vzniknout herní prvky zaměřené na historii města. Podle Blanky Čuhelové se děti dozvědí něco nového z regionální historie, ale budou si na ni moci i sáhnout.

Projekt finančně podpořil státní rozpočet společně s Evropským sociálním fondem. Na vybavení přispěla nadace energetické společnosti.