Na návsi v Biskupicích „vyrostlo“ obří vejce. Komisař Aleš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den mu naměřil i s hnízdem 280 centimetrů na výšku (samotné vejce 220 centimetrů) a obvod činí 432 centimetrů. „Jedná se o nový rekord, nic podobného zatím neevidujeme. O svátcích se vždy sejde hodně rekordů. Máme nejmenší vajíčka z různého materiálu, ale takhle velké ne. Uvidíme, jestli biskupické vejce někdo překoná,“ uvedl Aleš Rafaj.

Rekordy k Biskupicím o Velikonocích už prostě patří. Vloni tady dva mladíci upletli nejdelší pomlázku, které měřila 55 metrů. Letos se pánové pustili do vejce. Nápad se zrodil týden před Velikonocemi na tvořivé dílně. „Přemýšleli jsme, co upleteme. V úvahu připadal i zajíc, ale ten je mnohem složitější,“ řekl duchovní otec celé akce Filip Procházka. A tak se trojice pletačů scházela každý den na návsi a z prutů tvořila obří kraslici. „Ze začátku jsme řešili nedostatek prutů. Jezdili jsme po okolí a jak jsme viděli vrbu, šli jsme do ní,“ dodal Ladislav Šumbera. Právě tento mladík je spoluautorem nejdelší pomlázky z minulého roku. Plést pomlázky ho naučil v osmi letech jeho dědeček Antonín Machálek a postupně se v řemesle zdokonaloval. Obří vejce ale dělal poprvé. „Bylo to mnohem složitější než pomlázka,“ dodal Šumbera. Do pletení se zapojovali lidé ze vsi. Vejce lákalo také množství turistů, kteří se na návsi zastavovali.

Práce nebyla snadná, přiznali pletači. Ale vzdát to? Nikdy. „Každé ráno jsem vstával s tím, že to dokážeme. Člověk si má dávat cíle a také je plnit. Bylo to náročné. Lámat pruty několik hodin denně, z toho pořádně bolí ruce. Ale za rok do toho jdeme znovu,“ řekl Procházka. Obří vejce v Biskupicích schovají a za rok zase vystaví na návsi. Co upletou příště, zatím neví. Možná zajíce nebo něco jiného…