Místo pokut a sporů to obě strany „usmlouvaly“. A společnost Stavební vodohospodářská přispěla na nadcházející víkendové oslavy 760 let města částkou 40 tisíc korun.

Oprava vodovodu, kanalizace a povrchu Růžové ulice měla být hotová na začátku roku. Firmám hrozila podle smlouvy o dílo za každý den prodlení sankce 20 tisíc. Jevíčské zastupitelstvo v polovině ledna odsouhlasilo prodloužení termínu dokončení stavby a vedení města stavební společnosti pokutu odpustilo.

„Je to pouze akademická debata. Stavba by se zastavila, firma odešla, řešilo by se to právní formou a ulice by do dneška nebyla hotová,“ vysvětloval zastupitelům na srpnovém jednání starosta Dušan Pávek (Naše Jevíčko).

Ne všichni zastupitelé ale mají stejný názor. Debatu kolem prominutí pokuty rozvířil Jan Finsterle (Sdružení pro Jevíčko). „Chybí mi informace, kterou jsem požadoval několik měsíců zpátky, kolik jsme ušetřili zhotoviteli za to, že jsme neuplatnili dodatek smlouvy o prodloužení termínu,“ obrátil se na vedení města.

Podle starosty Pávka je nejdůležitější, že je ulice opravená. Navíc ve smluvní ceně. Bezmála 450 tisíc za vícepráce, které si firma chtěla naúčtovat, se radnici podařilo usmlouvat. „Zbylo asi devět a půl tisíce, které by měly M-SILNICE vyfakturovat jako vícepráce, ale nakonec řekli, že kvůli té částce nebudou dělat dodatek, takže stavba skončila dle smluvního rozpočtu,“ přiblížil Dušan Pávek.

Soudní sporem by prý město ničeho nedosáhlo. „Stavební vodohospodářská by zkrachovala a ulici bychom neměli dokončenou,“ prohlásil starosta s tím, že za zdržení stavby se obyvatelům ulice omluvil.

Podle zastupitele Jana Finsterleho se město nemělo možnosti uplatnit sankční ujednání ve smlouvě tak snadno vzdávat. „V momentě, kdy vysoutěžíme cenu, vysoutěžíme i termín. Jestliže byly důvody pro zdržení stavby, tak určitě ne v řádu půl roku,“ doplnil svůj dotaz, co by se stalo, kdyby město od smlouvy odstoupilo, Finsterle.

Dodal, že si samozřejmě nepřeje, aby se obyvatelé ulice ještě dnes brodili v blátě, soudní spor, ani likvidaci stavební firmy. „Pokud jsme Stavební vodohospodářské reálně ušetřili, co jsme za to z obchodního pohledu získali, kromě daru na městský ples?“ upřesnil Jan Finsterle.

Podle starosty věnovala moravskotřebovská firma Stavební vodohospodářská, jejíž majitelem je někdejší dlouholetý ředitel společnosti VHOS Pavel Binka, na oslavy města, které se spolu s tradiční poutí odehrají o nadcházejícím víkendu, čtyřiceti tisícový dar.

Rozhodnutí vedení města nepovažuje za šťastné ani zastupitel Roman Müller, který jako jediný ze zastupitelů před půl rokem pro prodloužení smlouvy nehlasoval. „Přece musím vědět, jestli to stihnu. Jestli bych se k tomu měl stavět tak, že by nějaká firma zkrachovala, tak to nemají dělat, když nejsou schopní termíny splnit,“ připojil se ke kritice Müller.