Dlouho odkládaná rekonstrukce krytého plaveckého bazénu začala. Investice, která se původně pohybovala kolem šestnácti, se nakonec vyšplhala až na pětatřicet milionů.

Končící radniční koalice, která rekonstrukci protlačila přes odpor opozice těsnou většinou jedenácti hlasů, slibovala návštěvníkům opraveného bazénu nové sociální zázemí, wellness s whirpoolem, finskou saunu a páru. Nově měl vzniknout i boční vchod pro veřejnost. Přednostně totiž bazén slouží potřebám školních dětí. Nic z toho se ale lidé nedočkají. A to přesto, že náklady na rekonstrukci narostly více než dvojnásobně.

Bazén je už rok uzavřený. Podle statického posudku, který si moravskotřebovská radnice nechala zpracovat, hrozilo zřícení stropu. Vedení města chtělo nucené uzavření bazénu využít k rychlé rekonstrukci. Stavební práce měly skončit ještě letos. „Nastartujeme výběrové řízení. Předpokládám, že bychom někdy začátkem roku mohli začít pracovat a nejpozději v příštím školním roce by to mělo být hotové,“ uvedl loni v říjnu místostarosta Václav Mačát (ČSSD).

Optimistické plány radnice zkomplikovalo projednávání rekonstrukce bazénu v zastupitelstvu. Rozhodnutí padlo až na mimořádném zasedání letos v únoru. Ve hře byly tři varianty. První, která zahrnovala rozšíření bazénu o sociální zázemí a wellness zónu, narostla na 45 milionů. Druhá, osekaná na to nejnutnější, počítala s 31 miliony. Třetí návrh, který se 17 miliony přiblížil původní částce, předložil opoziční zastupitel Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci). „Bohužel o něm nikdo z koalice reálně neuvažoval. Jsem z toho zděšený, jak koaliční zastupitelé nakládají s městskými financemi a vůbec neuvažují o možné hospodárnější variantě,“ posteskl si Tomáš Kolkop.

Část zastupitelů rovněž kritizovala záměr radnice čerpat na rekonstrukci bazénu bankovní úvěr. „Věřím, že nedopustíme zadlužování města a rekonstrukce se odloží do doby, než se podaří zajistit odpovědné financování,“ prohlásil po hlasování Miroslav Jurenka (ANO). Podle Milana Königa (ODS) vyčerpá město rekonstrukcí bazénu veškeré finanční zdroje a přiblíží se sto milionovému úvěrovému stropu.

Opoziční zastupitelé se shodovali i na tom, že schválenou rekonstrukcí bazénu, který má nestandardní délku 17 metrů, se případné vybudování nového, moderního plaveckého bazénu odkládá na neurčito. Požadavek nového bazénu přitom v anketách a místních šetřeních, které si radnice v uplynulých letech nechala zpracovat, řadí obyvatelé Moravské Třebové pravidelně mezi priority.

Ilustrační foto
V Borušově budou v lednu nové volby

Výběrové řízení na zhotovitele vypsala radnice letos v dubnu. Projektovou cenu 25,7 milionů bez DPH, kterou schválili zastupitelé, se ale městu dodržet nepodařilo. Královéhradecká stavební firma Genext, která zvítězila ve veřejné soutěži, nabídla cenu o tři miliony vyšší. Na provedení rekonstrukce má 240 dnů.

Smlouvu stihlo končící vedení města podepsat ještě dva dny před volbami, v platnost vstoupila zveřejněním v registru až pět dní po volbách. „Nižší cena, než je cena rozpočtovaná, se dnes vysoutěžit nedá. Můžeme být rádi, že se vůbec někdo přihlásí. Hranice stanovená nebyla, pouze orientační cena,“ vysvětluje starosta Miloš Izák (ČSSD).

Na rekonstrukci bazénu si moravskotřebovská radnice vzala bankovní úvěr 31 milionů. Ani to však stačit nebude, z městského rozpočtu padnou na opravu čtyři miliony. Dalších 260 tisíc doplatila radnice zhotoviteli projektu frýdeckomístecké firmě Hutní projekt. Celkem přišla projektová dokumentace rekonstrukce bazénu na dva miliony.

Budoucímu vedení města, které vzešlo z říjnových voleb, se navýšení rekonstrukce na 35 milionů příliš nelíbí. Vlády nad radnicí se koalice, tvořená stranami a sdruženími Srdcem Třebováci, ODS, Změna pro Třebovou, KDU-ČSL a Svobodní a Piráti, které byly v uplynulém volebním období, až na Piráty, v opozici, ujme už pozítří. Ustavující zastupitelstvo se sejde v pondělí odpoledne. Do běžící rekonstrukce bazénu ale už nejspíš nebude moct výrazněji zasáhnout.

Ilustrační foto
„Nuda“ ve Svitavách. Radnice zůstala bez změn