V diskuzi jsme vybrali několik zajímavých bodů. A některé dnes přinášíme.

Otázka pro Radka Pulkrábka ze sdružení Patriot SNK: V programu slibujete, že chcete dělat referenda. Při jakých příležitostech byste toto využili?

Jsou otázky, které by se měly řešit s podporou občanů. Přijdou věci, které nejsou v programovém prohlášení, a nastanou během volebního období. Politici pro ně nemají mandát. Je to třeba projekt revitalizace zámeckého návrší. Je úžasné získat takovou sumu, ale k lidem šla jen informace, bude to zadarmo, o nic se nestarejte. Chodili jsme na debaty, ale informace nebyly. Projekt je dobrý, ale bylo by dobré udělat referendum, aby si lidi řekli, jestli do toho chtějí jít. Je to o tom, že vzniká závazek vůči městu.

Otázka pro Vojtěcha Stříteského z TOP 09: Vy máte v programu, že přehodnotíte parkování na ulici 17. listopadu. Co si pod tím máme představit?

K situaci v ulici malá anketa proběhla, ale měla jen velmi nízkou odezvu od občanů. Máme připomínky od lidí. Ulice byla dříve průjezdná obousměrně, pak tam přibyly betonové květináče, teď jsou to ostrůvky. Chceme se na to s dopravními odborníky znovu podívat. Každopádně odstraníme nejmenší kruhový objezd na světě.

Otázka pro Radomila Kašpara z KDU–ČSL: Nepodporovali jste výstavbu krytého bazénu, přesto stojí. Podpoříte ho nyní, aby se více využíval a byl co nejméně ztrátový?

Budeme se chodit koupat s celými rodinami. Chystá se ceník a tam není rodinné vstupné dobře ošetřeno. Je o nás známo, že nejsme rodiny s jedním dítětem. Budeme to prosazovat. Pro bazén jsme nehlasovali, ale máme tady dobré sportovní zázemí. Převod na městské služby přinese aspoň úsporu v řádu statisíců korun, i když bychom raději miliony.

Otázka pro Petru Benešovou ze sdružení Generace 89: Chcete zřídit nový speciální web. Zajímá nás, proč má vzniknout další web Litomyšle a kde vezmete peníze?

Současné stránky města jsou nepřehledné, nejsou plně propojené neziskovky a další organizace města. Nejde jen o kulturní akce, ale i okruhy po městě. Zřízení webu stojí asi patnáct tisíc korun a to není tak vysoká položka, která by zatížila rozpočet.

Otázka pro Miroslava Brýdla z uskupení Nestraníci pro Litomyšl: Jak se hodláte konkrétně zasadit o výstavbu hobby marketu?

Jeden z našich kandidátů už s nimi jedná, je to na dobré cestě. Myslím si, že to je cesta, aby tu nebyly jen potraviny, ale i něco pro kutily.

Otázka pro Jaromíra Odstrčila z Věcí veřejných: Za posledních dvacet let jsou podle vás předražené zakázky. Kam se peníze ztrácely?

Obecně v ČR jsou všechny zakázky předražené až o 30 procent. Hlavní součástí našeho programu je boj proti korupci. Máme připravenou vyhlášku, kde je řada systémových opatření. Jsou to i elektronické au­kce.