Ubude simulantů

Lídr lidovců Pardubického kraje Pavel Severa říká, že mnoho nemocných doplácí už dnes na zdravotní léky desítky tisíc korun ročně. Na druhé straně je u nás lékařská péče často zneužívána a díky reformě dojde ke zlepšení toho problému.

Svitavští lékárníci se však bojí, že se hněv pacientů snese na jejich hlavy. „Lidé si už takhle stěžují na vysoké ceny doplatků za léky. Starší občané přicházejí většinou s více recepty a situace, která nastane, bude pro ně neúnosná,“ brání se proti úhradě receptů lékárnice Eva Báčová.

Lékaři placení návštěv vítají. Vítězslav Podivínský ze svitavské polikliniky čeká, jak se celé věc dále vyvine. Doufá, že poslanci návrh reformy schválí.
„Například pobyt pacienta v nemocnici měl být zpoplatněný už dávno. Myslím si, že to celé má smysl, jen si zatím nedokážu představit, jak to bude fungovat v praxi,“ říká Podivínský. Lidé na Svitavsku si na zpoplatnění návštěvy u lékaře nestěžují. Mají však k tomu některé výhrady. „Velice ráda si za služby připlatím. Ale jen v případě, že nebudu současně s tím platit zdravotní pojištění,“ říká Martina Lušková.

Úhrada se nebude týkat lidí v hmotné nouzi, dětí do tří let a obyvatel dětských domovů.