Jednalo se o směnu budov bývalého zemědělského střediska, které patří obci, za nemovitosti farmáře Libora Maňáka. Lidé odpovídali na otázku: „Souhlasíte, aby všechny objekty bývalého střediska živočišné výroby zůstaly ve vlastnictví obce Koclířov?“ Před sedmnáctou hodinou bylo jasné, že referendum je neplatné, a to kvůli nízké účasti obyvatel.

„Na seznamu jsme měli 566 lidí. K referendu se jich dostavilo 195. Nesplnili jsme pětatřicetipro­centní účast, proto je referendum neplatné,“ sdělila předsedkyně komise Marta Hárychová. Sto dvacet devět lidí se vyslovilo proto, aby objekty zůstaly obci, padesát sedm bylo proti a devět hlasů bylo neplatných. Aby bylo platné, chyběly tři hlasy. Jenže i tak bylo nutné, aby lístek „ANO“ vhodilo do urny 141 lidí, teprve pak by bylo referendum závazné.

Starosta Jaromír Lenoch tvrdí, že příprava směny objektů bude pokračovat. „Chceme investovat do dolního střediska. Jsme schopni tam zajistit hospodářství pro podnikatele i agroturistiku. Referendum vzniklo bez diskuze se zastupiteli. Někteří lidé v obci nás považují za nepřátele. Přitom jsme nic netajili,“ uvedl starosta Jaromír Lenoch. Neplatné referendum vidí jako prohru obce Eduard Mazanec, který hlasování inicioval. „Jsem zklamaný z toho, že se referenda nezúčastnili zastupitelé. Obec je ještě více rozdělená. Zastupitelé nechtějí slyšet náš názor,“ míní Mazanec.

S podnikáním Libora Maňáka v Koclířově nesouhlasí část obyvatel. Vytýkají mu nejen špatné zacházení se zvířaty. Podle starosty ale chce problémy s obcí řešit. Pokud nebude plnit smlouvu uzavřenou s obcí, bude muset zaplatit milionovou pokutu.