Město využije novely školského zákona a vypíše konkurzy na ředitele mateřských a základních škol a také internátní školní jídelny, které zřizuje. Hledat bude ředitele  sedmi organizací.

Jedná se o školní zařízení, která město zřizuje a jejich ředitelé jsou ve funkci více než šest let. „Přihlášky mohou poslat současní ředitelé, pedagogové i jiní zájemci do dvacátého dubna. Výběrová řízení jsou otevřená a jejich přesné podmínky jsou zveřejněné na úřední desce města,“ uvedl  Jiří Petr, vedoucí odboru školství a kultury svitavské radnice.

A starosta?

Konkurzy město vypsalo na ředitele základní školy T. G. Masaryka, náměstí Míru a Felberova, na ředitele mateřské školy Svitavy – Lány, speciální mateřské školy, základní umělecké školy a internátní školní jídelny.  

Zajímavostí je, že učitelé a ředitelé, kteří jsou z funkce ředitele školy uvolnění kvůli politické funkci, konkurzy dělat nemusí. Mezi nimi je například starosta Svitav David Šimek nebo krajská radní pro školství Jana Pernicová. Dekret pro vedení školy se jim totiž  obnoví automaticky.

K podobnému kroku jako Svitavy přistoupily i Pardubice, které vypsaly výběrová řízení na ředitele jednatřiceti škol a školek, nebo Pardubický kraj, který vypsal výběrová řízení na pozice ředitelů ve všech případech, kde to zákon umožňuje. Hledat bude padesát čtyři ředitelů pro školy, které zřizuje.

Podle školské novely kraje takové konkurzy vyhlásit mohou, ale nemusí. Podle vedení Pardubického kraje je však takový krok přínosem pro školy i jejich studenty. 

(re,  čtk)